Ugrás a tartalomhoz

II. fokú hőségriasztás augusztus 3. péntekig

II. fokú hőségriasztást adtak ki július 30. hétfő déltől augusztus 3. péntek éjfélig az egész országra. A várható hőmérséklet nem csak egészségügyi problémákat okozhat, hanem akár az áram- és vízellátás, közlekedés működési zavarait is eredményezheti.

Figyelembe véve az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzési adatait, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma Klímaváltozás és Környezeti Egészséghatás Elemző Osztályának szakmai ajánlásait, dr. Kovács Attila országos tisztifőorvosi feladatok ellátására jogosult főosztályvezető

2018. július 30-án (hétfő) 12:00 órától 2018. augusztus 03-án (péntek) 24:00 óráig II. fokú hőségriasztást adott ki, az ország egész területére vonatkozóan.

A várható hőmérséklet nem csak egészségügyi szempontból okozhat problémát, hanem akár az infrastruktúra egyes elemeinek (áram- és vízellátás, közlekedés, stb.) működési zavarait is eredményezheti.

Az előrejelzési adatok lényegi változása hiányában a riasztás 2018.08.03-án (péntek) 24:00 órakor automatikusan érvényét veszti.

A hőségriasztás idején kiemelt figyelmet kell fordítani a veszélyeztetett lakosságcsoportokra (idősek, krónikus betegek, várandósok, csecsemők, kisgyermekek), illetve a gyógyszerek hűtőszekrényben való tárolására.

Hasznos tanácsok kánikulára

 

Megjegyzések

 

Hűtse lakását! Fontos a szobahőmérséklet mérése!
Napközben tartsa az ablakokat csukva, használjon függönyt vagy egyéb sötétítőt. Lehetőleg éjszaka szellőztessen. Kapcsolja ki a nem fontos elektromos készülékeket (még a világítást is). Ha van légkondicionáló berendezése, ennek működtetése idején tartsa csukva az ajtót és az ablakot.

Hőhullámok idején, amikor a külső hőmérséklet 35-39 oC közötti, az ideális belső hőmérséklet 28 fok körüli – nem javasolt a túlzott légkondicionálás.

A ventillátort csak rövid ideig lehet használni, mivel kiszárítja a szervezetet! Fontos a fokozott folyadékpótlás!

Ha a fent említettek nem valósíthatók meg, töltsön el legalább 2-3 órát légkondicionált helyen. Tájékozódjon a hűtött helyek elérhetőségéről!
Kerülje a megterhelő fizikai munkát, tartózkodjék árnyékos helyen a legmelegebb órákban.
A következő nyárra gondoljon arra, hogyan hűtheti lakását („hideg” festék, párologtató, zöld növények).
Tartsa testhőmérsékletét alacsonyan, és fogyasszon sok folyadékot, előzze meg a kiszáradást.

Gyakran zuhanyozzon/fürödjön langyos vagy hideg vízzel akár többször is.

 

Időseknél növelheti az elesés veszélyét.
Használjon vizes borogatást, hűtse lábát langyos vízben.
Viseljen világos, természetes alapanyagú, bő ruhát. Ha a napra megy, viseljen széles karimájú kalapot és napszemüveget.

Rendszeresen fogyasszon folyadékot, ne fogyasszon alkohol és magas cukortartalmú italokat.

 

Fontos a sópótlás! „Vízmérgezés” veszélye! A koffein vízhajtó hatásával is  számoljunk.
Ha rendszeresen szed gyógyszert, kérdezze meg kezelőorvosát, hogyan befolyásolják a gyógyszerek a folyadékegyensúlyt. A lázas betegekre különösen oda kell figyelni! Fokozattan ügyeljünk a lázas gyermekek folyadékpótlására.
Ellenőrizze testhőmérsékletét! Fontos tudatosítani, hogy ha a testhőmérséklet 38 fok fölé emelkedik, az már káros az egészségre. 39 fok felett hőguta! 40 fok felett életveszélyes állapot!
Tárolja gyógyszereit megfelelő hőmérsékleten. Ha a szobahőmérséklet 25°C fölé emelkedik, célszerű a gyógyszereket hűtőben tárolni akkor is, ha ez nincs ráírva a dobozra!
Keresse fel orvosát, ha krónikus betegségekben szenved, vagy többféle gyógyszert szed. Ha bármi szokatlan tünetet észlel, azonnal keresse fel orvosát.
Tájékozódjon az igénybe vehető segítségekről.

 

 

 

További cikkeink a témában