Szentendre Város Pro Urbe Emlékérem 2022-es kitüntetettje a Szentendre Táncegyüttes lett, a képviselő-testület döntése alapján. A Szentendre Táncegyüttes 1983-ban alakult, és azóta is töretlenül, 40 éve adják át a hagyományokat, vezetnek gyermekcsoportokat, többen pedig ennek köszönhetően léptek professzionális keretek közt a tánc útjára. Az együttes vezetői Kocsis Enikő és Fitos Dezső, akiket többször is elismertek. Irányításuk alatt a Szentendre Táncegyüttes már többszörösen Kiváló Együttes minősítéssel rendelkezik, kiérdemelve ezzel a Martin György Néptáncszövetség által alapított Martin György emlékplakettet is. Jelenleg nagyságrendileg 200 gyermek és felnőtt táncol az együttesben.
A díjat Göllner Judit, a Szentendre Táncegyüttes Alapítvány tiszteletbeli tagja, korábban 25 éven keresztül az együttes művészeti titkára vette át.
Szentendre Város Pro Urbe Emlékérem idei kitüntetettje a SzeBETON Zrt. lett. Az 1922-ben, akkor még Andrea Ipari és Kereskedelmi Részvénytársaság névvel alapított elődvállalat működése 100 éve folyamatos. Az államosítás, a privatizáció, a 2000-ben bekövetkezett tulajdonosváltás alakította a vállalat életét, mely a város épített örökségében is jelentős nyomot hagyott. A gépjárművel közlekedők a vállalat székhelye előtt, az alapítás 90. jubileumára átadott „Cementkristály”-ra csodálkozhatnak rá, a kerékpárosokat és a hajósokat a Farkas Ádám Kossuth-díjas szobrászművész által készített „Köszöntő szobor” fogadja. A technológiai fejlődés eredményeként a SzeBeton Zrt. jelenleg 100 fő alatti alkalmazotti létszámmal végzi a termelést. A munkatársak jelentős részben szentendrei vagy dunakanyari lakosok voltak. Szinte nincs olyan tősgyökeres szentendrei család, amely ne kötődne valamilyen formában a vállalathoz.
Szintén Szentendre Város Pro Urbe Emlékérmét kapta a Borbély Műhely Jazzklub Szentendre, melynek tagjai: Borbély Mihály, Tálas Áron, Horváth Balázs és G.Szabó Hunor. Borbély Mihály, a Vujicsics együttes egyik alapítója több évtizedes pályája során a számtalan vendégszereplésen túl több saját formációt hozott létre. Ezek egyike a szentendrei jazz klubként megismert Borbély Műhely. A mára már 20 éves formáció tagjai: Borbély Mihály – szaxofon, Tálas Áron – zongora, Horváth Balázs – bőgő, és G. Szabó Hunor – dob.
A díjátadók után a hagyományos, ökumenikus kenyérszentelés vette kezdetét, ahol a Keresztelő Szent János Plébánia képviseletében Blanckenstein György plébános, a Szentendrei Református Egyházközség képviseletében Weiner Zoltán beosztott lelkész, a Szentendrei Evangélikus Egyházközség képviseletében Horváth-Hegyi Olivér lelkész, a Szentendrei Görögkatolikus Szervezőlelkészség képviseletében Gánicz László esperes, parókus áldották meg a Szent István napi új kenyeret.
A megemlékezés ünnepi műsorral zárult, melynek előadói Csákányi Eszter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, Elek Ferenc Jászai Mari-díjas színművész, valamint Czutor Zoltán énekes, zenész, zeneszerző voltak.
Fotók: Bácsi Róbert László
Augusztus 20-án díjakat adott át Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára pénteken Budapesten, a Pesti Vigadóban. Közülük ketten szentendrei érintettségűek: a Magyar Érdemrend Lovagkereszt Polgári tagozat elismerést többek közt Horányi Sándor jazzgitárművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékének adjunktusa kapta. Magyar Arany Érdemkereszt Polgári tagozat kitüntetésben részesült Németh Kristóf színművész, a Fórum Színház igazgatója.