Huszonnégy évet töltött a Vadaskertben, az ország egyik legismertebb gyermekpszichiátriáján. Mi hozta ide Szentendrére?
1994-ben végeztem a Semmelweis Egyetemen, és utána felnőtt pszichiátrián kezdtem dolgozni a Jahn Ferenc Kórházban. A Vadaskertben szakmai gyakorlaton voltam, nagyon megszerettem a helyet és a közösséget. Így 2001-ben a felnőtt szakvizsgám megszerzése után odamentem dolgozni. Több mint huszonnégy évet töltöttem ott, 2012 óta orvos-igazgató is voltam. Mindenféle korosztállyal dolgoztam, a legtöbb időt serdülőkkel és kisgyermekekkel töltöttem. Volt egy Napraforgó nevű kamasz önismereti csoportunk, majd az elmúlt nyolc-kilenc évben a Fészek csoportban az ADHD-s gyermekekkel és szüleikkel foglalkoztam. Szentendrén is rendeltem ezekben az években egy intézményi együttműködésnek köszönhetően. Öt éven át minden második pénteken fogadtam a pácienseket, ám 2023 őszén abbahagytam, mert nagyon sokan jelentkeztek, és kevés idő volt ellátni őket, képtelenség volt jól csinálni. Közben a Vadaskertben is egyre növekedett az akut betegellátás terhe, és mivel vezetőként dolgoztam, egyre inkább nyomasztott ennek a felelőssége. Más ügyben beszéltem a Mentálhigiénés Intézet vezetőjével, a SZEI orvos igazgatójával, dr. Nagy Zsuzsannával, amikor felmerült, hogy visszatérhetnék ide, magasabb óraszámban. Pilisszántón lakom, a családommal sokat járunk a Dunakanyarba kirándulni, sportolni. Itt kiszámíthatóbb volt a terhelés, mert bár sok a beteg, de átlátható a rendelési idő. Nem volt egyszerű a döntés, de végül visszajöttem.
Hány napot rendel most?
Heti hármat: szerdán és csütörtökön reggeltől estig, pénteken pedig változó időpontban. Május második felében érkezik még egy klinikai szakpszichológus mellém, egy képzett, alapos kolléga, akivel nagyon várom a közös munkát. Az utóbbi években annyira megnövekedett az igény a gyermekpszichiátria és a gyermekpszichológia iránt, hogy nincs annyi szakember, amennyi elég lenne.
Hogyan kell jelentkezni Önökhöz?
A SZEI honlapján van egy online jelentkezési felület, mi azt részesítjük előnyben. Fontos, hogy a gyermek gondviselője jelentkezzen. A Családsegítő tud segíteni a technikai tennivalókban, de elengedhetetlen, hogy a szülő tudja, hogy miért jönnek ide. A folyamat során ki kell tölteni egy kérdőívet, ami számunkra fontos információkat ad arról, hogy milyen irányban vizsgálódjunk, illetve, hogy felmérjük, mennyire sürgős az eset szakmai szempontból. Emellett attól, aki már oktatási intézménybe jár, szoktunk kérni pedagógiai véleményt megadott szempontrendszer alapján.
Milyen a szakmai szempontból sürgősnek számító eset?
Mániás állapot, pszichózis gyanúja, öngyilkossági veszély, agresszív viselkedés, súlyos indulatkezelési probléma, érzelemszabályozási zavar, amikor tényleg uralhatatlan a dühkitörés. Az ilyen akut veszélyeztető állapot/magatartás esetén nem hozzánk, hanem a Vadaskertbe kell menni, fekvőbeteg-ellátás terén oda tartozik Szentendre. Ha a szülő nem tudja eldönteni, mennyire komoly a helyzet, érdemes mentőt hívni.
Mi történik itt a rendelőben az első interjú után?
A gyermekpszichiátria a felnőtt ellátáshoz képest kevesebb gyógyszert használ, kevesebb olyan helyzet van, amikor gyógyszeres terápia az első választandó megoldás. Nagyon sok esetben a gyógyszeres kezelés kiegészítő, tüneti terápia, sok esetben egyéni terápiára, pszichológiai megsegítésre van szükség, emellett a gondviselőkkel történő rendszeres konzultáció elengedhetetlen. Ha megvan a diagnózis, akkor kialakítjuk a terápiás tervet, aminek egy részét igyekszünk megvalósítani, de van, amit csak javaslunk, például a gyógypedagógiai fejlesztést, vagy a logopédiát. A Vadaskertnek és a Bethesda Kórháznak is kitűnő terápiás csoportjai vannak, amit szükség esetén jó szívvel ajánlok a családoknak.
H. N.
Fotó: Isza Ferenc