Ugrás a tartalomhoz

Az árvízi biztonság megfelelő a városban

A szeptemberben levonult dunai árhullám kapcsán beszélgettünk Gresz István vízügyi szakemberrel a szentendrei védekezésről, annak tanulságairól és a jövőben teljesítendő feladatokról, de a Görög utcai fagyizásról is szó esett.

A szeptemberben levonult dunai árhullám kapcsán beszélgettünk Gresz István vízügyi szakemberrel a szentendrei védekezésről, annak tanulságairól és a jövőben teljesítendő feladatokról, de a Görög utcai fagyizásról is szó esett.

Szeptember 15-től tíz napot Szentendrén töltött, hogy az árvízi védekezésben segítsen. Milyen minőségben tette ezt?

„Civilként” a vízépítési tervezéssel, létesítményellenőrzéssel, környezetvédelmi és vízgazdálkodási szolgáltatásokkal foglalkozó VITUKI Hungary Mérnökiroda Kft. ügyvezetőjeként dolgozom. Mint vízügyi szakember, vízépítő mérnök az Országos Vízügyi Főigazgatóság megbízottjaként segítettem Szentendre védelmének irányítását.

Árvíz idején a figyelem gyakran az országban 2013-ban elsőként megépült mobilgátra irányul, holott Szentendrén közel sem ez az árvízi védekezés egyetlen eszköze.

A 11-es úttól a Postás strandig vezető kerékpárút nyomvonalán földmű, köznyelven gát védi a várost, ami a Dunakorzó vonalában folytatódik. Azokon a részeken, ahol az állandó védművek szintje nem éri el a biztonságos értéket, homokzsákokkal emeltük meg a magasságot, helyenként, az átszivárgás csökkentésére a vízoldalon fóliaterítést is alkalmaztunk.

A mobilgát lebontása

Előfordultak árvízi jelenségek, voltak a rendszerben kritikus pontok?

A magas vízállás szerencsére nem tartott sokáig, de így is jelentkeztek káros hatásai a védett területen. Elsősorban a Bükkös patak melletti mélyfekvésű területeken láttunk fakadóvizeket, ami nagyon egyszerűen mondva a földfelszín fölé emelkedő talajvíz. Ezek mértékét jelentősen csökkentette a korábbi időszakban mindkét parton kiépített szivárgórendszer: megemelkedett vízszint esetén a talajvizet egy csőrendszer aknákba vezeti, amelyekből szivattyúk folyamatosan visszaemelik a vizet a patakba. A Dunakorzó melletti mély területek környezetében beavatkozást nem igénylő mértékben rézsűcsurgást észleltünk. A Pásztor révnél található kulissza, ahol a fal megszakításait betétgerendákkal zárjuk el, és a mellette lévő épített, fix parapetfal dilatációjának vízzárása kismértékű szivárgást mutatott.

Milyen tanulságokkal szolgált az elmúlt időszak? Felhívta a figyelmet esetleg elvégzendő munkákra, szükséges beavatkozásokra?

A legfontosabb tanulság, hogy a mobil árvízvédelmi fal szakszerű módon végzett felépítésének köszönhetően továbbra is biztosítja a belváros védelmét, az árvízi biztonság megfelelő a városban. Egy-két helyen történő beavatkozás ezt még tovább tudná növelni. A Bükkös patak mélyfekvésű területein érdemes lenne megvizsgálni a szivárgó rendszerek kibővítésének lehetőségét. A patakba vezetett csapadékvizek zsilipjeinek zárását javítani kellene, hogy magas vízálláskor a víz ne folyjon vissza a csapadékvíz elvezető rendszerbe, a patakmederben található fákat pedig el kellene távolítani. A Dera patak esetében is célszerű lenne a medertisztítás elvégzése, valamint egyszerűsítené a védekezést a régi 11-es út hídjánál kulissza – a fent már említett betétgerendákkal elzárható nyílás – építése, ami szükségtelenné tenné a homokzsákos védelem kiépítését minden árvíz alkalmával. Magas vízállásnál a Révkikötő töltésében lévő fák gyökerei mellett a víz utat találhat a gáton, ezt orvosolni kellene.

Levonult a dunai árhullám

Milyen tapasztalatokkal távozott a városból?

A Szentendrén töltött idő megfeszített munkát jelentett, de mindig teljeskörű segítségére, támogatására számíthattam. Az árvíz során kiváló volt a kommunikációs rendszerek kiépítése, az önkéntesek szervezése és a különböző hivatalos szervezetek felkészültsége és együttműködése. Ifjú koromban sokszor fordultam meg Szentendrén, mivel barátaimmal gyakran föleveztünk a Római partról kielboattal és a hajót a Bükkös patak hordalékkúpján letéve fagyiztunk a Görög utcában. Ha nem is ilyen kedélyes körülmények között, de köszönöm, hogy most tíz napra én is szentendrei lehettem!

 

Kárpáthegyi Bálint

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON című bejegyzéshez

ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON

𝐴𝑧 𝑒𝑠𝑒𝑚𝑒́𝑛𝑦𝑡 𝑣𝑒́𝑔𝑢̈𝑙 𝑎 𝑃𝐴𝑇𝐴𝐾 𝑃𝐴𝑅𝑇𝐼 𝑃𝐿𝐴𝐶𝐶𝑂𝑁 (𝐵𝑢̈𝑘𝑘𝑜̈𝑠 𝑝𝑎𝑟𝑡 40.) szeptember 29-𝑒́𝑛 𝑣𝑎𝑠𝑎́𝑟𝑛𝑎𝑝 10 𝑜́𝑟𝑎́𝑡𝑜́𝑙 𝑡𝑎𝑟𝑡𝑗á𝑘 meg 𝑘𝑖𝑠𝑒𝑏𝑏 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑣𝑎́𝑙𝑡𝑜𝑧𝑎́𝑠𝑠𝑎𝑙.