Ugrás a tartalomhoz

A jegyzőség szolgálat – Interjú Szentendre új jegyzőjével

Dr. Ignácz Dávid, Szentendre új jegyzője november 4-én kezdi meg munkáját. Bemutatkozó interjúnkban a miskolci múltról, a szentendrei jövőről beszélgettünk, és arról, hogy a több mint egy évtizedes jegyzői munkatapasztalatot hogyan lehet helyi szinten kamatoztatni.

Miskolcon született, ahol 2006-ban végzett az egyetem jogi karán, s 2019-től öt éven keresztül jegyzőként szolgált. Könnyen adódik a kérdés, most miért Szentendre?

Tudomásomra jutott, hogy bár az új miskolci városvezetés szakmailag teljesen elégedett a munkámmal, a mögöttük álló háttéremberek nem szeretnének velem dolgozni, ezért elkezdtem nézni a pályázati kiírásokat, és fogadtam a megkereséseket. Szentendre különleges bájjal, aurával és emellett ranggal is rendelkezik, a város természeti és szellemi környezete számomra megragadó. Amikor a feleségemnek megemlítettem lehetőségként, azt mondta, ne is keressek tovább. Két gyermekünk van, az egyikük jövőre kezdi az általános iskolát, ezért fontos volt, hogy a város jó oktatási rendszerrel is rendelkezzen.

Mielőtt folytatnánk a személyes vonalat, összefoglalná röviden, mi a jegyző feladata, talán kevesebben vannak vele tisztában, mint a polgármester, vagy a képviselők szerepével.

A hivatalos hatásköri jegyzéket nézve több ezer feladatról van szó, amelyek alapvetően két nagy csoportra oszthatók. Vannak egyrészt a közigazgatási, hatósági típusú feladatok, mint például az anyakönyvi igazgatás, vagy az adóügy, másrészt pedig a képviselőtestület munkájának segítése, a testületi előterjesztések előkészítése. Az utóbbi időben egyre több a településmenedzsmenttel kapcsolatos feladat, operatív programok, pályázatok levezénylése. Jó, ha a jegyzőnek széles rálátása van az ügyekre, megvan a hozzájuk kapcsolódó jogszabályi ismerete, de ilyen hatalmas mennyiségű és súlyú szakfeladatot csak egy jó csapattal lehet elvégezni. A jegyző olyan, mint egy karmester a háttérben. Szerintem akkor végzi jól a dolgát, ha észre sem veszik.

Jó, ha a jegyzőnek széles rálátása van az ügyekre.

 

Miskolc és Szentendre méretüket tekintve más lépték. Hogyan fogja tudni hasznosítani az ott szerzett tapasztalatokat Szentendrén?

2007 óta dolgozom a közigazgatásban, államigazgatásban. Megfordultam az Országgyűlés Hivatalánál, a katasztrófavédelemnél, kistérségi társulásnál is. Több mint tízéves jegyzői munkatapasztalattal rendelkezem a négyszáz fős kistelepüléstől a százötvenezres megyei jogú városig. Nagyon fontos, hogy a jogszabályi környezet szinte mindenütt ugyanaz a legkisebb településtől a nagyvárosig. Ez tehát kapcsolódási pont. Ugyanakkor mindenhol alkalmazkodni kell a helyi viszonyokhoz.

Hogyan tervezi ezt az alkalmazkodást Szentendrén?

A jegyzőséget és a hivatal munkáját alapvetően a szolgálat oldaláról közelítem meg. Munkáltatóként szeretnék a kollégáimnak szakmailag inspiráló, emberileg támogató munkakörnyezetet teremteni. Mivel az államilag meghatározott illetményalap és finanszírozás nem teszi lehetővé a piaccal versenyző béreket, a béren kívüli juttatások és a jó munkakörnyezet fontos a munkaerő megtartása szempontjából is. Szeretném, ha olyan szakmai műhelyt tudnánk itt kialakítani, ami a fiatal munkavállalók számára is vonzó. Hogy a kérdésre is válaszoljak: mielőtt a fenti célok eléréséhez nagy megoldásokkal állnék elő, kitettem egy ötletládát a portán, amibe kifejezetten a hivatali dolgozók ötleteit, javaslatait várom. Tehát szeretném felmérni az igényeket, és ezek alapján elindulni a munkával. De ugyanez igaz „kifelé” is. A lakosság hivatallal kapcsolatos véleményére, tapasztalataira és igényeire is kíváncsi vagyok. Az ügyfélszolgálaton papír alapon, a Szentendre applikációban pedig digitálisan lehet majd kitölteni a kérdőívünket. Ezeket a tapasztalatokat is beépítjük majd a mindenki számára megfelelő működési struktúra kialakításába. Szerencsére úgy látom, hogy a városvezetésnek is kiemelt célja a közösség bevonása a döntések előkészítésébe, az aktív kommunikáció.

Konkrét terveket meg tudna fogalmazni?

Igen, de a tapasztalatgyűjtés lezárulta előtt nem szeretnék. Hogy egy apróságot említsek, hiába szeretnék én például kutyabarát munkahelyet, ha ez esetleg ellenállást szülne. De azért azt elmondhatom, hogy a hatékonyságnövelés, az ésszerű takarékosság és a közpénzek szigorú megóvása feltétlen célom. Egy személyesebbet is említenék. Megtiszteltetés számomra, hogy Szentendre jegyzője lehetek. De ezen felül szeretnék a város közösségének tagjává válni, szeretném, ha a helyiek elfogadnának szentendrei lakosként.

Kárpáthegyi Bálint

Fotók: Isza Ferenc

További cikkeink a témában