Ugrás a tartalomhoz

„A célunk, hogy minden településen legyen egészségügyi szolgáltatás”

Szentendre Város Egészségügyi Intézményi, a SZEI, Szentendre mellett még tizenkét település ellátásáért felel. Az állandó lakosok mellett a nyaralókkal, betelepülőkkel, kirándulókkal együtt körülbelül százezer embernek nyújt egészégügyi szolgáltatást, ami naponta átlagosan ezer páciens ellátását jelenti, összesen több mint százötven fő együttes munkájával. Idén folyamatosan bővülnek a szakrendelések óraszámai, és új orvosok is érkeznek az intézménybe. Mindezekről Elter István intézményvezetővel beszélgettünk. 

Úgy tudjuk, hogy jelentős bővülések várhatóak az ellátásban, mind a szentendrei, mind pedig a járási területeken.

Igen, tavaly ősztől több területen sikerült ellátásokat bővítenünk, melyek tervezetten idén is folytatódnak. A szakrendelések fejlesztésére, illetve kiterjesztésére alapvetően két lehetőségünk van. Az egyik, hogy a központi épületen belül bővítjük az ellátásokat, míg a másik, hogy járásunk településeire eljuttatunk – „házhoz viszünk” – bizonyos egészségügyi szolgáltatásokat.

A SZEI központi épületén belül, a lehetőségeink korlátozottak, hiszen a rendelkezésre álló rendelők a legtöbb esetben teljes kihasználtságon működnek, így új szolgáltatást, bővítést nehéz létrehozni, de némi átszervezésnek és optimalizálásnak köszönhetően szerencsére erre is van példa, melyekről a későbbiekben még szót ejtek.

A lakossági igényeket figyelembe véve és azokra reagálva igyekszünk olyan megoldásokat kidolgozni, melyek a páciensek érdekeit szolgálják. Járásunk önkormányzatait felkeresve és velük együtt működve tervezünk további kihelyezett szakrendeléseket és rendszeres egészségügyi állapotfelméréseket biztosítani a különböző településeken. 

Hol valósult már meg kihelyezett rendelés? 

Tavaly októbertől Budakalászon heti két reumatológia szakrendelést biztosítunk, illetve szintén Budakalászon 2025. április közepétől heti két gyógytorna szakrendelés várja a pácienseket. Pomázon heti négy napon elérhető dietetika szakrendelést indítottunk, reagálva a szakma iránt megnövekedett igényekre, ezen felül Pócsmegyeren heti két gyógytorna rendelés várja a gyógyulni vágyókat. Nagyon fontosnak érezzük, hogy a mozgásszervi problémákat előtérbe helyezzük a kihelyezett rendeléseken, hiszen akinek hosszú távon kell kezelés, nehezebben tud Szentendrére bejárni. Fontos megemlíteni, hogy ezek természetesen mind államilag finanszírozott, TB alapon működő szakrendelések.  

Jó hír a szentendreieknek, hogy folyamatosan bővülnek a rendelési óraszámok a szentendrei szakrendeléseken is. Tudna említeni néhány példát?
Fontosnak érezzük, hogy a szentendrei főépületben is bővítsük az ellátásokat, a már korábban említett keretek mellett. Az elmúlt bő fél évben érkeztek hozzánk új ellátók, de voltak olyan, már korábban is nálunk dolgozó kollégák, akiknek a szakrendelését bővíteni tudtuk. Ez utóbbira példa dr. Sárosi Krisztina reumatológia rendelése, aki a korábbi heti egy rendelése helyett január elsejétől heti két rendelést visz, vagy Bognár Krisztina szonográfus, aki a korábbi heti egy rendelés helyett már heti öt alkalommal biztosít ellátást a pácienseknek. Újonnan hozzánk érkező kollégákkal is szép számmal büszkélkedhetünk, mint például dr. Szentesi Anikó klinikai onkológus, dr. Csoma András és dr. Demjén László nőgyógyász szakorvosok, dr. Horváth Győző ortopéd szakorvos vagy dr. Máté Mónika gyermek pszichiáter, de említhetném még Posta Sára gyermek pszichológust is, akik az elmúlt félévben csatlakoztak csapatunkhoz. 

Összesen mennyivel bővül a rendelési óraszámuk?

Tavaly október óta a heti rendelési idők összesen 237 órával bővültek. Ez év május 1-től további 48 órával, június 1-től pedig tervezetten újabb 12 órával fognak bővülni az elérhető szakellátások. Ez összesen heti 297 szakórányi bővülést jelent.

Milyen digitális fejlesztések történtek, amik egyszerűbbé teszik az időpontfoglalást, a bejutást egy-egy rendelésre? 

Igyekszünk a mai kor igényeihez dinamikusan alkalmazkodni, sok olyan lehetőséget biztosítunk, melyek azt gondolom, hogy országosan is ritkák. Ilyen digitális fejlesztések az online időpont igénylés lehetősége, valamint a röntgen képek lakosság számára ingyenes letöltési funkciója. A FőnixWEB, mely már jó pár éve elérhető szolgáltatásunk, továbbra is üzemel, itt időpontot lehet foglalni, illetve leleteket lehet letölteni. A FőnixWEB modernizált verziója az Univerzo mobilapplikáció, ahol szintént időpontot lehet foglalni és lemondani. Továbbá fontos eredményünk az elmúlt időszakból, hogy a Szentendre APP-ba is sikeresen integráltuk a legfontosabb digitális lehetőségeinket. A szentendrei önkormányzat projektcsapata kitartó és eredményes munkájának köszönhetően a Szentendre APP-ban megjelentek a rendelési idők, elérhetővé váltak az időpont foglalási és lemondási lehetőségek, valamint a „visszahívást kérek” funkció is.  

Az Egészségablak applikáció is egyre népszerűbb. 

Igen, én mindenkit arra buzdítok, hogy használják ezt az ingyenes szolgáltatást, mert tényleg egy nagyszerű kezdeményezés. Az applikáció egy olyan felület, ahol egy helyen megtalálható minden egészségügyi dokumentáció, időpontok foglalhatóak és lemondhatóak, valamint egyéb nagyszerű lehetőségek is vannak benne. Például már meghatalmazásokat is be lehet állítani az Egészségablakban. Így gyermeket, nagyszülőket, szülőket is hozzá lehet adni a saját fiókunkhoz. Ennek eredményeképpen láthatom például a gyerekeim receptjeit, leleteit. Erről a funkcióról, illetve ennek beállításáról készítettünk is egy rövid videót, mely a YouTube-csatornánkon elérhető.

Az egy haladó kezdeményezés, hogy egy rendelőintézet saját, népszerű YouTube-csatornával rendelkezik. 

Ma már sokan az információkat rövid kis videókból szerzik be, ezért fontosnak tartjuk, hogy amit át szeretnék adni a lakosság számára, audiovizuálisan is megjelenítsünk. Erre egy kiváló lehetőség a YouTube. Célunk, hogy tömör, pár perces videókban a fontos információkat, digitális lehetőséget megmutassuk a lakosságnak.  

A honlapjukat nézve teljesen aktuális adatokat találunk a rendelési időkről.

Igen, erre büszkék vagyunk. Honlapunkon a rendelési idők négy hétre előre publikálva vannak. Minden szabadságot, betegséget, azaz a rendelés elmaradásokat rögtön közzé tesszük. Azt gondolom, hogy ez a fajta naprakészség is országosan kiemelkedő a szakrendelők körében. 

A lakosok megfelelően ki tudják használni ezeket a digitális lehetőségeket?

Azt gondolom, hogy igen. Napi szintű működésünk során hangsúlyos kontrolling tevékenységet végzünk. Monitorozzuk az időpont foglalásokat, hogy honnan és mikor érkeztek a kérések, vizsgáljuk a telefonhívásokat, figyeljük honlapunkon az elérésszámokat, és igyekszünk a változó trendekre reagálni. Ennek a tevékenységnek köszönhető többek között a telefonközpontunk bővítése is. Kiemelendő téma a digitális lehetőségek felelősségteljes használata. Sok esetben azt látjuk, hogy az időpontokat nagyon hamar lefoglalják, azonban a vizsgálatra már szerényebb számban jönnek el a páciensek, anélkül, hogy lemondták volna az időpontjukat. Mondanom sem kell, hogy ez milyen kedvezőtlen hatásokat vált ki a várólista tekintetében, ezért a digitális lehetőségek felelősségteljes használatára buzdítunk mindenkit. 

Milyen terveik vannak még az orvosi ellátás fejlesztésében? 

A jövőben folytatni fogjuk a kihelyezett rendelések létrehozását, igyekszünk minden településre rendszeres egészségügyi szolgáltatás eljuttatni. Ezen törekvésünkben a járási önkormányzatok partnerek, jelenleg is zajlanak tárgyalások. Lehetőségeinket figyelembe véve természetesen szeretnénk a szentendrei szolgáltatásokat is bővíteni, megerősíteni. 

 

Interjú: Gergály Judith 

Fotók: Isza Ferenc

 

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON című bejegyzéshez

ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON

𝐴𝑧 𝑒𝑠𝑒𝑚𝑒́𝑛𝑦𝑡 𝑣𝑒́𝑔𝑢̈𝑙 𝑎 𝑃𝐴𝑇𝐴𝐾 𝑃𝐴𝑅𝑇𝐼 𝑃𝐿𝐴𝐶𝐶𝑂𝑁 (𝐵𝑢̈𝑘𝑘𝑜̈𝑠 𝑝𝑎𝑟𝑡 40.) szeptember 29-𝑒́𝑛 𝑣𝑎𝑠𝑎́𝑟𝑛𝑎𝑝 10 𝑜́𝑟𝑎́𝑡𝑜́𝑙 𝑡𝑎𝑟𝑡𝑗á𝑘 meg 𝑘𝑖𝑠𝑒𝑏𝑏 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑣𝑎́𝑙𝑡𝑜𝑧𝑎́𝑠𝑠𝑎𝑙.