Július 15-én rendkívüli ülést tartott a képviselő-testület közel harminc napirendi pont tárgyalásával. A legnagyobb vitát a MTÜ projektek keretében felújítandó Kereskedőház helyzete váltotta ki, de egyéb ügyekben is egymásnak feszült a két oldal – mindkét részről többször is elhangzott a kérés, hogy maradjanak a tárgynál és mellőzzék a személyeskedést.
Sürgősségi indítványok
Az ülés két sürgősségi indítvány tárgyalásával kezdődött. Az egyik egy hiánypótlás volt: a testület jóváhagyása is szükséges a rendkívüli önkormányzati támogatás igénylése érdekében benyújtott pályázathoz. A másik a szakorvosi rendelőintézet új igazgatójának indítványa volt: Dublinszki-Boda Péter szerint alapvető igény, hogy SZEI-nek, mint önálló költségvetési intézménynek önálló gazdasági vezetője legyen. Egy képviselői kérdésre válaszként elhangzott, hogy az intézmény felmondja az EFI (Egészségfejlesztő Iroda) bérletét a magas bérleti díj miatt, és bíznak abban, hogy a mostaninál lényegesen olcsóbban tudnak irodát bérelni a következő három évben, ami fenntartási kötelezettség, s ehhez központi forrást is igényelnek.
Rendőrkapitányi beszámoló
A június elsejétől kinevezett új rendőrkapitány bemutatkozása egyben beszámoló is volt a rendőrség 2019. évi tevékenységéről. Krauth Ferenc rendőr alezredes elmondta, hogy tíz év statisztikájában jól látszik a javuló tendencia. A Szentendrei Rendőrkapitányság az illetékességi területén –325 nm és 13 települést foglal magában – az előző évekhez képest csökkent a regisztrált bűncselekmények száma, a közterületen elkövetett bűncselekmények száma stagnál, és az összes bűncselekmény 100 ezer lakosra vetített száma csökkent. A Rendőrkapitányság nyomozási eredményességi mutatója 49,5%-ról 65,3 %-ra javult az elmúlt évben, amely 2010 óta a legmagasabb érték. Csökkent a személyi sérüléssel járó közlekedési balesetek száma is (összesen 113 ilyen baleset volt). A Rendőrkapitányság 2018. év elejétől az ún. finn-módszerrel alkoholtesztes ellenőrzéseket végez, iIyen ellenőrzések a jövőben is várhatóak. A kapitány hozzátette, hogy folyamatosan együttműködnek az illetékességi területén található önkormányzatokkal, a rendészeti feladatokat ellátó szervezetekkel, polgárőrséggel, vagyonvédelmi szolgálatokkal.
Napirend előtt
A polgármester a napirendi pontok előtt megköszönte a járványhelyzetben történt helytállást és összefogást a város összes polgárának, hiszen sok önkéntes dolgozott folyamatosan, és nemcsak a kötelező feladatokat látták el, hanem a rászorulókat is segítették például az Éléstár létrehozásával, melynek keretében 1039 családot tudtak támogatni.
A pozitívum után egy negatív téma következett: Fülöp Zsolt szerint korábban nem tapasztalt, „összehangolt hangok” jelentek meg a szentendrei közéletben, s ő úgy látja, hogy ilyen mélyre még nem süllyedt a helyi közélet, mert pl. intézményvezetők adataival is visszaéltek. Mindezek megszüntetése érdekében beszélt a helyi Fidesz vezetőjével, és megállapították, hogy van közös értékrend, ezért arra kérte Perneczky Zoltánt, hogy adjanak ki közös nyilatkozatot, hogy megállítsák ezt a folyamatot. S hozzátette, hogy ebben a képviselőknek is van szerepük, mert nem mindegy, ki milyen véleményt erősít fel hozzászólásával. És itt kaptak a jelenlévők magyarázatot az asztalon égő úszó mécsesekre: a gyertyák lángjaival az egymásra nyitottságot és az empátiát szerették volna megjeleníteni, s bár ellentét van a tűz és víz között, de van közös felület. Zakar Ágnes képviselő egyetértett a polgármesterrel, és javasolta, hogy minden közszereplőért égjen a gyertya, akit támadás ér – vagy ért korábban – a közösségi médiában.
A Kereskedőház
2017-ben – turisztikai fejlesztések keretében – a Kereskedőház felújítására közel hárommilliárdos keretről döntött a kormány, de a Magyar Turisztikai Ügynökségnél elakadtak a felújítással kapcsolatos egyeztetések. Az épület tetőszerkezete kritikus állapotban van, a további állagromlás elkerülése érdekében minél előbb el kellene kezdeni a felújítását. Az erről szóló előterjesztésben – mely a Kereskedőház és a Templomdomb rekonstrukciójának kiemelt kezelése, a mielőbbi fejlesztés megindítása, az egyeztetések előmozdítása érdekében készült – a képviselők részletes tájékoztatót kaptak az egyes projektek állásáról, készültségi fokáról.
Fülöp Zsolt a szavazás előtt elmondta, hogy a városvezetés kiemelt feladatának tekinti, hogy ez a turisztikai fejlesztési program ne akadjon el, ezért több kormányzati illetékest megkerestek, és tárgyaltak a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatójával is, aki a járványhelyzetre tekintettel haladékot kért.
Az előterjesztéshez a testület fideszes tagjai módosító indítvány nyújtottak be, amelyben javasolták, hogy – az MTÜ-projektek jobb megalapozásához – készítsen a városvezetés tíz évre szóló turisztikai és kulturális koncepciót alakosság és az érdekelt szereplők bevonásával, amelyben megalkotnak egy egységes jövőképet, és kijelölik a következő évek céljait. Zakar Ágnes szerint erre azért is szükség van, mert a jelek szerint a kultúra és turisztika területén nem az folytatódik, ami eddig volt, hiszen az új városvezetés új intézményvezetőket nevezett ki, változások történtek az FMC stratégiájában, és emlékeztetett az elakadt kerékpáros híd ügyére is. A polgármester szerint, amikor három évvel ezelőtt megszületett a kormánydöntés, akkor sem volt a városnak kulturális koncepciója, legalábbis ezt nem találták a hivatalban. Szerinte a „koncepciógyártás” időveszteséget jelentene, és kérte, hogy minden képviselő kövessen el mindent, hogy elinduljon a felújítás, mert az épület egy, maximum két évet bír ki. Szűcs Katalin képviselő szerint az előző vezetés 2015-től – az előírások ellenére – nem vizsgálta felül az integrált településfejlesztési stratégiát.
A képviselő-testület felkérte a polgármestert, hogy otthonunk és büszkeségünk Szentendre gondolat jegyében kezdeményezzen újabb és újabb egyeztetéseket a testület FIDESZ-KDNP frakció tagjainak bevonásával hónapról hónapra, a térség országgyűlési képviselőjével, Hadházy Sándorral, valamint a Magyar Turisztikai Ügynökség és a kormány illetékes vezetőivel mindaddig, amíg a Fő téri Kereskedőház, a Templomdomb felújítási programja, valamint a többi 2017-es kormányhatározattal eldöntött turisztikai beruházási projekt sorsa kedvezően el nem dől.
Az épület állapotromlásának megakadályozása érdekében az önkormányzat és a Ferenczy Múzeumi Centrum állagmegóvási tervet dolgoz ki, amely alapján a legégetőbb feladatokat elvégzik.
Vitás ingatlanügy
A képviselők részletes tájékoztatót kaptak a CYEB Energiakereskedő Kft. és Szentendre Város Önkormányzat közötti vitás ingatlanügy (a Postás strand mellett tervezett irodaház) jelenlegi állásáról, illetve az ügy előzményeiről. A napirendi pont tárgyalásakor elhangzott, hogy a mostani képviselők keze kötve van, mert a CYEB Kft. továbbra is meg akarja építeni az irodaházat, és ha a város ezt meg akarja állítani a telkek visszavásárlásával, akkor az 700 millió forintba kerülne. Lang András képviselő szerint a város vélhetően kárt szenved, mivel átminősítették a területet, és így többletérték keletkezett, de az értéknövekedés kompenzációját nem kérték el cégtől. Szegedi István összefoglalta a lehetőségeket, amelyek közül szerinte két változat jöhet szóba: vagy perel a város, vagy megegyeznek, és próbál a város cserébe – kompenzációként – kapni valamit.
Az ülésen hozott további főbb döntések