Ugrás a tartalomhoz

Kitüntetett és kitüntetésre jelölt szentendrei orvosok

Semmelweis Ignác, az anyák megmentője, a gyermekágyi lázzal kapcsolatos felfedezései révén vált világhírűvé, Szent-Györgyi Albert 1937-ben kapott fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat. Magyarországon mindenki számára ismerősen csengő nevük törvényszerűen kötődik az egészségügyben dolgozók munkáját méltató díjakhoz.

2017-ben a szegedi székhelyű Goodwill Pharma az Egészségért Közhasznú Alapítvány létrehozta a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat, amelyet minden évben a szakmai zsűri és a páciensek által is arra érdemesnek tartott orvosoknak adnak át munkájuk elismeréseként. A díjra bármely Magyarországon dolgozó orvost lehet jelölni, aki megmentette betege életét, vagy a mindennapi orvosi munkája során elhivatottságának köszönhetően rendkívüli odaadással, tudományos igényességgel és humanitárius szemlélettel segít a hozzá fordulókon.

Szentendrei orvosokat is rendszeresen jelölnek a díjra, de a közönség díjat, illetve a különdíjat eddig egyiküknek sem sikerült elnyerni. Idén tavasszal dr. Bartha Zsolt háziorvost, dr. Bogár Andrea csecsemő- és gyermekgyógyász háziorvost, dr. Hasitz Ágnes háziorvost és dr. Nagy Zsuzsanna pszichiátert támogathatták szavazataikkal a szentendreiek. Az alapítvány nem tárolja a korábbi évekre vonatkozó helyezési adatokat, de a legutóbbi 2024/2025-ös szavazással kapcsolatban megtudtuk, hogy dr. Bartha Zsolt az előkelő harmadik helyen végzett. Az alapítvány tájékoztatása szerint 2018 óta tizenegy szentendrei orvos került a jelöltek közé, dr. Lőrincz István szülész-nőgyógyász és dr. Bartha Zsolt háziorvos három, míg dr. Hasitz Ágnes háziorvos két alkalommal is.

Szentendre Város Semmelweis-díját 2014-ben alapították a kimagasló egészségügyi teljesítményt nyújtó közalkalmazottak személyes megbecsülése és további ösztönzése céljából. A díj kizárólag a Szentendre Város Egészségügyi Intézményeiben (SZEI) legalább öt éve dolgozó munkatársnak adományozható, amire a SZEI vezetője és közalkalmazotti tanácsa tehet javaslatot a polgármesternél, de a díj adományozását bárki kezdeményezheti.

A díjat első alkalommal 2015. június 30-án adták át a polgármesteri hivatal dísztermében. Az elismerést akkor dr. Irsai Éva ortopéd szakorvos, főorvos kapta, aki 1966-ban a Miskolci Megyei Kórház ortopédiai osztályán kezdte pályafutását, majd Budapesten az ORFI-ban is dolgozott, 1989-től pedig Szentendrén folytatta munkáját.

A Semmelweis-díj történetében 2020 különleges év volt. A COVID-19 világjárvány miatt ugyanis a megszokottól eltérő módon a díjat a SZEI minden egészségügyi dolgozója megkapta. Mint utóbb kiderült, a koronavírus járvány újabb hullámokkal jelentkezett. Ez az egészségügyi vészhelyzet meghosszabbításához vezetett, és egyre jobban ráirányította a figyelmet az egészségügyben dolgozók emberfeletti erőfeszítésére. Így 2021-ben is többen – kilenc szentendrei háziorvos – vehették át a díjat, akik praxisonként mintegy ezer embert oltottak be a mindennapi betegellátás mellett.

Legutóbb dr. Kántor Mihály urológus főorvos kapta meg az elismerést 2024-ben, aki 2013. óta dolgozik Szentendrén, és hosszabb ideig Filepkó Mónika szakasszisztenssel egyedül, a méltatás szerint emberfeletti munkával látta el az urológiai betegeket.

További cikkeink a témában