Ugrás a tartalomhoz

Emlékezés Boromisza Tibor (1880–1960) festőművészre

Boromisza Tibor Bácsalmáson született 140 évvel ezelőtt, és Szentendrén hunyt el 60 évvel ezelőtt. Életéből hozzávetőleg tizenöt évig élt Szentendrén, először az 1920-as években, másodszor az 1950-es években. Egykori Duna-parti lakóházában 1964-től családja gondozásában emlékszoba működik.

Boromisza Tibor élet- és pályatörténete egy sokoldalú művészt idéz az utókor elé, olyan művészt, aki egyik kezében ecsettel, másik kezében írótollal alkotta meg életművét. Az 1910-es évektől a második világháborúig a hazai művészeti közélet ismert szereplője: a nagybányai és a balatoni művésztelep meghatározó tagja, a húszas években a szentendrei művésztelep megálmodója, pár évvel később a hortobágyi művésztelep létrehozója, majd az évtized végén az általa alapított Magyar Képírók Társaságának vezetője, a művészkataszter programhirdetője, az 1930/1940-es években több száz művészetpolitikai, néprajzi és szociográfiai publikáció szerzője. Személyében a tradicionális magyar paraszti műveltség tudatos értékmentőjét is tisztelhetjük.

A művész életének legnagyobb vesztességét 75 évvel ezelőtt, 1945-ben élte át. A háborús események okozta tűzben sashegyi lakása és több száz műve megsemmisült, ő és családja földönfutókká lettek.

T. K.

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON című bejegyzéshez

ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON

𝐴𝑧 𝑒𝑠𝑒𝑚𝑒́𝑛𝑦𝑡 𝑣𝑒́𝑔𝑢̈𝑙 𝑎 𝑃𝐴𝑇𝐴𝐾 𝑃𝐴𝑅𝑇𝐼 𝑃𝐿𝐴𝐶𝐶𝑂𝑁 (𝐵𝑢̈𝑘𝑘𝑜̈𝑠 𝑝𝑎𝑟𝑡 40.) szeptember 29-𝑒́𝑛 𝑣𝑎𝑠𝑎́𝑟𝑛𝑎𝑝 10 𝑜́𝑟𝑎́𝑡𝑜́𝑙 𝑡𝑎𝑟𝑡𝑗á𝑘 meg 𝑘𝑖𝑠𝑒𝑏𝑏 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑣𝑎́𝑙𝑡𝑜𝑧𝑎́𝑠𝑠𝑎𝑙.