Ugrás a tartalomhoz

Beérik a vizuális nevelés a szentendrei múzeumokban

Idén is várja ingyenes múzeumpedagógiai foglalkozásaira a Ferenczy Múzeumi Centrum az óvodásokat és az iskolásokat. Nem titkolt céljuk, hogy az idei évben minden nagycsoportos óvodás belépjen a szentendrei múzeumokba.

Bár már sok éve biztosítja múzeumpedagógiai foglalkozásait a Szentendrén működő iskolák számára ingyenesen a múzeum, a múzeumpedagógusok hangsúlyozzák, hogy ez minden állandó kiállítás mellett az időszaki tárlatokra is vonatkozik, így Czóbel Béla, vagy a születésének 125. évfordulójára indult emlékévben Barcsay Jenő munkásságát is megismerhetik a diákok. Előbbi kapcsán önismereti foglalkozást tartanak, utóbbi apropóján, a Barcsay Jenőt portréfotókon keresztül közelebb hozó tárlaton a közösségi médiában való megjelenés mikéntjéről, esztétikumáról, de internetbiztonsági szempontokról is szó esik majd. Mivel a délelőtti időpontok hamar megtelnek, és mert a múzeumok délután hatig vannak nyitva, délutáni foglalkozásokat is vállalnak a Ferenczy Múzeum pedagógusai. Különösen érdekes lehet ez az általános iskolák alsó tagozatában, néhány kolléga már élt is ezzel az opcióval. De arra is van lehetőség, hogy a pedagógusok maguk fedezzék fel diákjaikkal a kiállításokat, hiszen minden szakmai anyagot a pedagógusok rendelkezésére bocsátanak. Például a most nyíló régészeti kiállításhoz kapcsolódva online szabadulószoba és a tárlatot feldolgozó feladatlap is elérhető lesz a honlapon keresztül. 

Mindemellett a helyi óvodások kezét sem engedik el: az önkormányzat által támogatott, immár tíz éve zajló Bánáti-Sverák Programban megvalósuló foglalkozásokra már most több csoport jelentkezett. A Kovács Margit Kerámiamúzeumban szobrászati beavató foglalkozásra és agyagozásra, a Czóbel Múzeumban játékos festészeti foglalkozásra invitálják a piciket, majd az óvodákban Lehoczky Krisztina szentendrei festőművész tart festészeti alkotó foglalkozást a gyerekeknek. Az is kuriózum, hogy idén ismét tervezik a közös kiállítást az óvodások által készített munkákból az intézmények közreműködésében a Vajda Múzeum pincéjében található kiállítóhelyen. Nem titkolt céljuk ezzel, hogy az idei évben minden nagycsoportos óvodás részt vehessen a programban. Mindennek egyébként a hosszútávú eredményét ők is érzik: a korábban a szülők és az óvodák által elindított program nemcsak a múzeum életében jelent folytonosságot, hanem egyben a szentendrei vizuális nevelés alapja is. Akik iskolásként visszatérnek hozzájuk a programban való részvétel után, emlékeznek a gyűjteményre, tudják már, hogy milyen egy múzeum, mivel ismerkedhetnek meg, vagy hogyan kell ott viselkedni.

Idén is folytatódnak a Családi délelőttök, amikor is havonta egy-egy vasárnapon szentendrei művészek tartanak foglalkozást. Izgalmasnak ígérkezik az idei év is: március 16-án a Ferenczy Múzeum tavaszváró programján a múzeum néhány, a méhészkedéshez kapcsolódó tárgyával ismerkedhet meg a látogató, méhviaszos szendvics-csomagolót készíthet, végül a Castrumban részt vehet az első múzeumi méhlegelő telepítésében. Április 13-án a MűvészetMalomban a személyes hangvételű Saját olvasat című alternatív gyűjteményi kiállításban Ari-Pekka Leinonen finn művész kísérleti hanginstallációját hallgathatják meg a látogatók. Május 18-án pedig a Folyó szeli ketté című régészeti kiállítás vendége dr. Tóth János Attila búvárrégész lesz, aki a tárlat kapcsán beszél munkájáról, bemutatja a búvárrégész alapfelszerelést. De készíthetnek saját vízimalmot is az érdeklődők, és kipróbálhatják a Bükkös patakban, hogy hogyan is működik.

 

Takács Erzsébet

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON című bejegyzéshez

ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON

𝐴𝑧 𝑒𝑠𝑒𝑚𝑒́𝑛𝑦𝑡 𝑣𝑒́𝑔𝑢̈𝑙 𝑎 𝑃𝐴𝑇𝐴𝐾 𝑃𝐴𝑅𝑇𝐼 𝑃𝐿𝐴𝐶𝐶𝑂𝑁 (𝐵𝑢̈𝑘𝑘𝑜̈𝑠 𝑝𝑎𝑟𝑡 40.) szeptember 29-𝑒́𝑛 𝑣𝑎𝑠𝑎́𝑟𝑛𝑎𝑝 10 𝑜́𝑟𝑎́𝑡𝑜́𝑙 𝑡𝑎𝑟𝑡𝑗á𝑘 meg 𝑘𝑖𝑠𝑒𝑏𝑏 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑣𝑎́𝑙𝑡𝑜𝑧𝑎́𝑠𝑠𝑎𝑙.