Ugrás a tartalomhoz

TÉMA

A tiszta víz vonzza a kérészeket

Olykor csak néhány száz törékeny kérész, olykor viszont több méteres kérészfal nyűgözi le azokat a természetbarátokat, akik július-augusztus estéin, sötétedés után figyelő szemmel sétálnak a Duna partján. A fehér kérészként is ismert rovarok ilyenkor járják ugyanis légies násztáncukat, melyet 2012 óta újra évről évre megcsodálhatunk Szentendre környékén is.

Nagy örömünkre szolgál, hogy az elmúlt években Szentendrén is egyre többen voltak kíváncsiak a dunavirág kérészek július-augusztusi násztáncára, amely 2012 óta a vízminőség javulása és a táplálékkínálat bővülése miatt újra megfigyelhető a Duna teljes magyarországi szakaszán.

A védett kérészek újbóli elterjedése azonban egy korábban nem ismert összetett ökológiai fénycsapda felfedezését is magával hozta. Mivel ugyanis rajzásuk sötétedés után kezdődik, nászrepülésüket és a tojásrakás folyamatát nagymértékben zavarják a közvilágítás fényei. E hatás követkeménye az, hogy néhány esetben Szentendrén is hosszú kérészcsóvákat lehetett megfigyelni a partmenti lámpák alatt, a legsúlyosabb ökológiai csapdahatás pedig a tahitótfalui Tildy Zoltán híd lámpáinál érte a védett dunavirágokat. Ily módon milliónyi egyed az élőhelyet jelentő víztől eltérítve, száraz aszfaltutakon és hidakon lelte halálát minden nyáron, és nemcsak a Duna, hanem több más európai folyó mentén is. Az úton felhalmozódó kérésztetemek ráadásul csúszóssá tették az útfelületeket, így a kerékpáros, motoros és autós közlekedés egyaránt veszélyessé vált az érintett utakon, hidakon.

A számtalan fotóst és bámészkodót vonzó milliós tömegrajzásokkal párhuzamosan azonban a fajjal kapcsolatos természetvédelmi kutatások is folyamatosak voltak, amelyek sikerre vitelét és népszerűsítését Potyó Imre itt bemutatott fotói is nagyban segítették.

Július -augusztusban járják a násztáncukat a Duna felett a kérészek | Fotó: Potyó Imre

A dr. Kriska György biológus vezette kutatócsoport a fénycsapdahatás feltárása és részletes magyarázata után felfedezte, hogy a kérészeket speciális kék lámpákkal a folyóvíz közelében lehet tartani, amivel egyedeiket és utódaikat egyaránt megmenthetjük a tömeges pusztulástól. Ezek a kék fényű kérészvédő fénysorompók igazi magyar innovációnak számítanak, mára pedig nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is működnek: 2019 óta a tahitótfalui Tildy Zoltán hídon, tavaly óta pedig a budapesti Árpád hídon is.

Néhányan biztosan arra is emlékeznek, hogy dr. Kriska György vezetésével Szentendrén is volt egy hasonló természetvédelmi mentőakció, ahol önkéntesek világítótestekkel ellátott csónakokkal igyekeztek a partmenti lámpáktól távol csalogatni és a Duna középvonala mentén tartani a rajzó kérészek tömegeit, hogy a repülés, a párzás és a tojásrakás a kérészek természetes élőhelyén, közvetlenül a folyóvíz felett mehessen végbe. 

Az első tapasztalatok rendkívül biztatóak: a Tahitótfalunál működő innovatív eszköz a rajzó kérészek közel kilencven százalékát tartja a vízfelszín felett, ami talán abban is segíthet, hogy Szentendrén is sokáig élvezhessük még a csodás dunavirág rajzásokat.

Dr. Farkas Alexandra

Az írás a Szentendre és Vidéke 2024. január 31-ei lapszámában jelent meg.

Fotó: Potyó Imre

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a Választások 2024 című bejegyzéshez

Választások 2024

6 órától 19 óráig lehet szavazni abban a szavazókörben, amelynek névjegyzékében szerepel a választó.