Ugrás a tartalomhoz

Stéger Ferenc és az opera világa

A szentendrei születésű világhírű tenor énekes, Stéger Ferenc születésének bicentenáriuma alkalmából a Ferenczy Múzeumi Centrumban időszaki kiállítás nyílik október 24-én, amely 2025. március 9-ig tekinthető meg.

Stéger Xavér Ferenc (Szentendre, 1824. december 2. – Szentendre, 1911. március 1.) 1846 és 1874 között bejárta Európa színpadait, de a pesti Nemzeti Színház egyik kivételes tehetségű tenoristájaként is számon tartották. Gyermekkorában és visszavonulása után élete végéig a Duna parti városban élt. Hagyatéka legjelentősebb része, a kiállítás gerincét adó közel ötszáz tétel – a szentendrei múzeumban található. A tárlaton bemutatásra kerülnek korábban nem látott személyes tárgyai (mint például hangvillája, jelmeze, útiládája), emellett zene és színháztörténeti érdekességek, kották, fényképek, festmények. A tárlaton központi szerepet tölt be Stéger Ferenc négy naplója, amelyekben évtizedeken keresztül vezette előadásait.

A látogatók betekinthetnek Stéger Ferenc rendkívül mozgalmas operaénekesi pályájának főbb állomásaiba. Kiállításra kerülnek külföldi vendégszerepléseihez kötődő emlékek, mint például a karintiai kapu melletti bécsi színháztól kapott babérkoszorúja, színészektől és zenészektől kapott emléklapok, fényképek a korabeli énekesekről, színészekről, de külön helyet kap a spanyol lovagkereszt kitüntetés is. A tárlat a színházakon keresztül vezeti végig a látogatót: Bécs, Zágráb, Prága, Bukarest, Kolozsvár, Itália és Barcelona jelentik a főbb állomásokat. Stéger legtöbb előadása a Nemzeti Színházhoz kötődik, melynek karnagya ekkor Erkel Ferenc volt, így az egyik terem ehhez a színházhoz kapcsolódik. Szakmai és baráti kapcsolatuk gyümölcsözően hatott a zenetörténetre, Erkel a Hunyadi László operát egy áriával is kiegészítette Stéger kedvéért.

Stéger Ferenc Faust szerepében Angelica Moróval, Torino, 1867, Ferenczy Múzeumi Centrum

Stéger Ferenc a korabeli operajátszás központi alakja volt, aki az Erkel-operák mellett a kor zenei ízlésének megfelelően szinte minden divatos darabban énekelt főszerepet, főleg Donizetti, Verdi, Meyerbeer operákban. 

A Ferenczy Múzeum anyaga mellett nyolc hazai és több külföldi intézménytől kölcsönzött műtárgyak, reprodukciók láthatók a tárlaton, valamint a Szentendrén most első alkalommal kiállításra kerülő Borsos József, Kovács Mihály és Domenico Peduzzi festmények. A kiállításon Stéger Ferenc kottáit, valamint a Nemzeti Színház plakátjainak másolatait is megtekinthetik a látogatók.

dr. Fábián Laura kurátor 

Stéger Ferenc hangvillája, Ferenczy Múzeumi Centrum

Stéger Ferenc és az opera világa

Ferenczy Múzeum, Kossuth Lajos u. 5.

Kurátor: dr. Fábián Laura történész

Megnyitó: 2024. október 24. csütörtök, 18 óra

Köszöntőt mond: Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere és Borbély-Tardy Anna, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója

A kiállítást megnyitja: Mona Dániel zenetörténész

Közreműködik: Horváth István operaénekes

A kiállítás megtekinthető: 2024. október 25. – 2025. március 9. csütörtöktől vasárnapig 10 és 18 óra között.

 

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON című bejegyzéshez

ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON

𝐴𝑧 𝑒𝑠𝑒𝑚𝑒́𝑛𝑦𝑡 𝑣𝑒́𝑔𝑢̈𝑙 𝑎 𝑃𝐴𝑇𝐴𝐾 𝑃𝐴𝑅𝑇𝐼 𝑃𝐿𝐴𝐶𝐶𝑂𝑁 (𝐵𝑢̈𝑘𝑘𝑜̈𝑠 𝑝𝑎𝑟𝑡 40.) szeptember 29-𝑒́𝑛 𝑣𝑎𝑠𝑎́𝑟𝑛𝑎𝑝 10 𝑜́𝑟𝑎́𝑡𝑜́𝑙 𝑡𝑎𝑟𝑡𝑗á𝑘 meg 𝑘𝑖𝑠𝑒𝑏𝑏 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑣𝑎́𝑙𝑡𝑜𝑧𝑎́𝑠𝑠𝑎𝑙.