Ugrás a tartalomhoz

Hűsítő erdei megállók

A Pilis és a Visegrádi-hegység erdeiben fakadó források nemcsak a természetjárók hűsítő megállói, hanem olykor évszázados legendák hordozói is. Nem véletlen, hogy a Szentendre környékén fakadó Lajos-forrás körül is mindig pezseg az élet: palackok telnek vízzel, túrázók pihennek a réten és a padoknál, a természetben töltött idő pedig mindenkit új energiákkal tölt fel.

A Pilisi Parkerdő területén számos állandó és időszakos vízforrás fakad, melyek közül huszonnégy újult meg a Magyar Természetjáró Szövetséggel konzorciumban végrehajtott közelmúltbéli fejlesztések során. Új kerítést, kiskaput és tisztább kövezetet kapott a pilisi kirándulások egyik fő csomópontjában fekvő Lajos-forrás is, amelynek vizéből gyakran kannákkal és palackokkal visznek haza a szentendreiek is. A forrás már csak azért is igen népszerű, mert az ott összefutó turistautakon olyan kedvelt célpontokhoz is eljuthatunk, mint a vadregényes Holdvilág-árok, a Sikárosi-rét vagy a Bölcső-hegy új kilátótornya. A forrás egyébként nevét a hagyomány szerint Nagy Lajos királyról kapta, aki szívesen vadászott ezen a vidéken.

A környék másik híres, nyáron is bővizű, sosem apadó vízforrása a Visegrád közelében található Apátkúti-völgyben fakadó Kaán Károly-forrás, amely a szomszédos erdei pihenőhellyel együtt szintén ideális megállót jelent a környéken kirándulók, túrázók számára. Mivel a vízfakadás mellett lépcső vezet fel a közeli műútra, itt sem ritka a hosszas töltekezés után teli palackokkal távozó autósok látványa.

A Pilisszentkereszt közelében fekvő, félkörívben rakott kőfallal körülvett Klastrom-kút pedig nemcsak kedvelt forrás, hanem fontos turisztikai emlékhely is, a kihelyezett emléktábla szerint ugyanis ott született meg a főváros környéki természetjárás megszervezésének gondolata. A pilisi forrás egyébként a közeli 13. századi ciszterci kolostorról kapta a nevét, vize pedig nemcsak az ottani ivóvíz-ellátást biztosította, hanem táplálta az apátság halastavát, sőt a vízimalom, a kovácsműhely és az üveghuta működését is fenntartotta.

Az ilyen erdei forrásoknál gyakran merül fel az a kérdés, hogy biztonságos-e a vizük fogyasztása? Egy túra alatt felfrissülhetünk-e egy-egy kortyból vagy vihetünk-e belőle haza? Ennek kapcsán azt érdemes mindig észben tartani, hogy mind az állandó, mind az időszakos források vizének minősége az időjárási viszonyoktól függően gyorsan változhat. Így bár időnként végeznek rajtuk vízminőség-vizsgálatokat, azok eredménye csak egy adott pillanat állapotát tükrözik, és nem garantálják a víz folyamatos tisztaságát. A Pilisi Parkerdő honlapján is olvasható figyelmeztetés szerint tehát a források vize csak saját felelősségre fogyasztható.

F.A.

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON című bejegyzéshez

ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON

𝐴𝑧 𝑒𝑠𝑒𝑚𝑒́𝑛𝑦𝑡 𝑣𝑒́𝑔𝑢̈𝑙 𝑎 𝑃𝐴𝑇𝐴𝐾 𝑃𝐴𝑅𝑇𝐼 𝑃𝐿𝐴𝐶𝐶𝑂𝑁 (𝐵𝑢̈𝑘𝑘𝑜̈𝑠 𝑝𝑎𝑟𝑡 40.) szeptember 29-𝑒́𝑛 𝑣𝑎𝑠𝑎́𝑟𝑛𝑎𝑝 10 𝑜́𝑟𝑎́𝑡𝑜́𝑙 𝑡𝑎𝑟𝑡𝑗á𝑘 meg 𝑘𝑖𝑠𝑒𝑏𝑏 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑣𝑎́𝑙𝑡𝑜𝑧𝑎́𝑠𝑠𝑎𝑙.