Ugrás a tartalomhoz

Elértük, hogy a város biztonságban legyen

Interjúnkban Magyar Judit alpolgármesterrel beszélgettünk régi és új feladatokról, szerepkörökről, az előző önkormányzati ciklus nehézségeiről és eredményeiről, valamint az új ciklus kihívásairól.

Régi-új tagként vesz részt a város vezetésében. Az október 9-én megalakult új képviselő-testület egyhangúlag választotta ismét alpolgármesternek. Mi változott az előző ciklushoz képest?

Az előző ciklusban a költségvetésért felelős alpolgármester voltam. Most általános alpolgármester vagyok, azaz a polgármester úr teljeskörű helyetteseként járhatok el, ha mondjuk, éppen szabadságon van.

Az Ön által felügyelt szakterületek összetételében történt változás?

Az egészségügyi, jóléti és nemzetiségi ügyek, illetve az intézményeink, gazdasági társaságaink gazdálkodásának felügyelete továbbra is nálam maradtak. Ezekhez társult az időskori ellátás, általában az idősek ügyeivel való foglalkozás, valamint a testvérvárosi kapcsolatok intézése. Újdonság még, hogy részt veszek az önkormányzat vagyoni jogai hasznosításának felügyeletében. 

Újként említette a testvérvárosi kapcsolatok területét. November közepén találkoztak Szentendrén a németországi Wertheim és az olaszországi Gubbio vezetőivel az Ifjúsági Sportfesztivál keretében. Miről egyeztettek?

A testvérvárosi kapcsolatok élénkítése és tapasztalatcsere volt a célja a tárgyalásnak, amin egyébként online az angliai Huntington és Godmanchester városvezetői is részt vettek. A jövő évi eseménynaptárt is egyeztettük. Talán a legfontosabb, hogy közös célként fogalmaztuk meg, az együttműködés az eddig bevett és sikeres ifjúsági programok szervezésén túl egyéb területekre is terjedjen ki. Ilyen a városaink számára fontos területek, például a kultúra és a turizmus. Persze az ifjúsági programok, mint a 2025-ben Wertheimben megrendezendő kulturális ifjúság találkozó, továbbra is hangsúlyosak maradnak.

A gazdálkodással kapcsolatos ügyekkel, a költségvetéssel már az előző ciklusban is Ön foglalkozott. Nyilván minden városlakót érdekel, hogy áll Szentendre „anyagilag”, mik a város lehetőségei a következő öt évben. Hogyan látja az új ciklus elején, mi változott 2019-hez képest?

A 2019-ben kezdődő ciklus nagyon terhelt volt. Gondoljunk a COVID járványra, az energiaválságra és a világbajnok inflációra. Az önkormányzatok számára ebben az időszakban olyan kormányzati intézkedéseket hoztak, amik megnehezítették a gazdálkodást. Ebben a nehéz helyzetben az adóhátralékok behajtásával, és új adózók felkutatásával igyekeztünk plusz forrásokat teremteni, és az adóirodánk hatékony tevékenységének köszönhetően sikerrel is jártunk. Sajnos azóta bizonyos külső körülmények tovább romlottak. Az önkormányzat, vagyis általában az önkormányzatok állami támogatása folyamatosan csökken. A kötelezően ellátandó önkormányzati feladatoknak eddig felét, de inkább nagyobb százalékát finanszírozta az állam. Idén ez megfordult, azaz a kötelező feladatok ellátásának több mint felét az önkormányzat állja. Jövőre pedig az állami támogatás reálértéken való további csökkenése várható. Mindeközben 2025-ben már 658 millió forint szolidaritási hozzájárulást fogunk fizetni az államnak. Ez az összeg 2022-ben még csak 137 millió forint volt. A legnagyobb baj, hogy ezeknek a pénzeknek a sorsa a rendszer átláthatatlansága miatt számunkra teljesen ismeretlen. Jövőre várhatóan az iparűzési adót is lefölözi az állam a többlet elvonásával, hogy egy eddig még kidolgozatlan rendszeren keresztül visszaossza a járásba. A novemberi testületi ülésen elfogadta a képviselő-testület az adórendeletünk módosítását. Ebben adómérték emelés is van. Látni kell, hogy a jelenlegi országos gazdasági helyzetben – kevesebb állami támogatás, nincsenek pályázatok, a HIPA lefölözés, a szolidaritási hozzájárulás mértének drasztikus növekedése – a város biztonságos működtetéséhez és ahhoz, hogy még fejlesztéseket is meg tudjunk valósítani szükség volt erre a lépésre. 

Ilyen körülmények között mik lehetnek Szentendre prioritásai a gazdálkodásban?

Ha pár szóval akarom kifejezni, a város biztonságos üzemeltetése a legfontosabb szempont. Nem juthatunk el oda, hogy holnapután bármilyen okból be kell zárjunk egy óvodát, vagy hogy a gyerekek ne kapjanak közétkeztetést. Eddig sem dúskáltunk a javakban, de szigorú, konzervatív tervezésű költségvetéssel elértük, hogy a város gazdálkodása biztonságban legyen. Természetesen azt is szeretnénk, ha fejlődne Szentendre, ha a város közterületein az utcákon, parkokban jobban látszódna, hogy gondos gazdái vagyunk. Szeretnénk a kisebb fejlesztéseken túl végre nagyobb fába vágni a fejszénket. Továbbra is folytatjuk a városrészi költségvetést, amit ötödik alkalommal hirdettünk meg, ezúttal 15 millió forintos kerettel körzetenként, azaz összesen 150 millió forintos forrással. Számunkra fontos, hogy a lakók valós igényei megjelenhessenek a fejlesztésekben, a tavalyi ifjúsági költségvetés bevezetésén túl dolgozunk az idősek, nyugdíjasok bevonásának módján is.

A közterületek gondozásában személyes szerepet is vállal a Dera-patak partjára szervezett rendszeres szemétszedési akciókkal. Zakar Ágnes fideszes képviselőtársa is aktív szerepet vállal hasonló kezdeményezésekben. Gyakorlati kérdésekben jó az együttműködés pártállástól függetlenül?

Azt szoktam mondani, hogy a kátyú nem pártállású, ha egy városban feladat van, akkor feladat van. A képviselők arra esküsznek fel, hogy a városlakók érdekében ezeket a feladatokat megoldják. Én szeretem, ha a nagypolitika nincs jelen a városban. Itt ügyek vannak, amik mellé oda lehet és kell állni függetlenül attól, hogy ki milyen színezetű. Ha már a szemétszedést említette, fontos megjegyeznem, hogy a környezetvédelem és a közösség mozgósítása, bevonása a város életébe kampányunknak is fontos programpontja volt. Ezért is hoztuk létre a Környezetvédelmi és Közösségi Részvételi Irodát. 

Interjúnk előtt a rászorulók kerekasztalán vett részt, ahol a karácsonyi adománygyűjtésekről és adományosztásokról egyeztettek az érintett szentendrei szervezetekkel. Az ön kezdeményezésére a hajléktalanszálló lakóinak is gyűjtenek. Miért pont ezt a gyűjtést kezdeményezte?

A hajléktalanszálló az én képviselői körzetemben van. Ott akár egyetlen konzerv, vagy egy doboz tea is sokat számít. A társadalom perifériáján élőkre is figyelnünk kell! A visszajelzések alapján a gyűjtésünk pár napra jelentős segítséget jelent az élelmezésben a szálló lakóinak, és a karácsonyt is szebbé teszik kicsit az ajándékok. Szakmám szerint közgazdász vagyok, amiből egyértelműen következik, hogy a gazdálkodási feladatokat ellátom. Ugyanakkor a női mivoltomból fakadó együttérzés, a segítéségnyújtás igénye miatt fontosak számomra a jóléti és egészségügyi területek is, így természetes, hogy a rászorulók kerekasztalán ugyanolyan aktivitással veszek részt, mint a költségvetés tervezésében.

 

Kárpáthegyi Bálint

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a Választások 2024 című bejegyzéshez

Választások 2024

6 órától 19 óráig lehet szavazni abban a szavazókörben, amelynek névjegyzékében szerepel a választó.