Szentendre 2018 októberében nyert pályázatot (VEKOP 7.2.2.-17-2017-00005 azonosítószámú, Egészségfejlesztési iroda létesítése a Szentendrei járásban), melynek keretében megalapította az Egészségfejlesztési Irodát (EFI). Két évvel később, a projekt lezárását követően a Szentendrei szigetre, Pócsmegyerre költözött az EFI, ám innen 2024 január végén visszatért Szentendrére (a Városház tér 4. szám alá), hogy jobban elérhető legyen a járás lakosai számára.
Dr. Huszárné Kürti Éva irodavezető lapunknak elmondta, programjaikkal a környéken élők egészségtudatosságát szeretnék növelni. Rendszeres egyéni és csoportos foglalkozásaik fókuszában a testi és lelki egészség megőrzése, fejlesztése áll. Szerepel közöttük például stresszoldás, önismereti tréningek, biblioterápia, gerincfókuszú közösségi torna (keddenként délelőtt a Forma Stúdióban, jó idő esetén pedig a Czóbel parkban), kültéri köredzés, de előadásaik között található kismamáknak szóló táplálkozási tanácsadás is.
Az iroda programjairól rendszeresen beszámolunk lapunk hasábjain is, emellett azok az iroda saját honlapján és fb-oldalán kívül a Szentendre Appon keresztül is követhetők. Az oldalon található naptárban pedig napra lebontva is megtekinthetőek az aktuális események. A Programok fül alatt találhatóak az induló foglalkozások, a Foglalkozások fül alatt pedig bemutatják a rendszeresen újrainduló, néhány alkalmas, kiscsoportos foglalkozásokat. Ahogy a honlapon is írják, ezekre az alkalmakra abban az esetben is örömmel fogadják az előzetes jelentkezést, ha épp nincs meghirdetve aktuális időpont. A csoportos programok mellett egyébként egyéni állapotfelmérésre és életmód tanácsadásra is bejelentkezhetnek az érdeklődők, ami – akárcsak a csoportos programok – ingyenes, de szintén regisztrációhoz kötött.
A személyes programok mellett időről időre online formában is elérhetővé tesznek hasznos tartalmakat. Ilyen például a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárral közösen szervezett, Mégis, kinek az egészsége? című előadás-sorozat, amely a könyvtár YouTube csatornáján is elérhető. Az iroda munkatársai között pszichológusok, mentálhigiénés szakember, dietetikus, sportoktató és rekreációs szakember dolgozik együtt. Kicsi, de sokszínű csapatként igyekeznek a lakosság minél több rétegét megszólítani.
Az EFI munkája során számos szervezettel kapcsolatban áll, többek közt a Szentendre és Vidéke Praxisközösséggel (SzeVIP), ami a prevenciós tevékenységek hatékonyabb megvalósítását segíti elő. Szintén jó az együttműködés az Egészséges Városért Közalapítvány által létrehozott Szentendrei Gyaloglóklubbal, ahová a saját gyaloglóklubok mellett irányítják az érdeklődőket.
„A testi, lelki és szociális jóllét együttes állapotát nevezzük egészségnek, tehát ez a három elem egymástól valójában nem elválasztható” – mondja dr. Huszárné Kürti Éva. „Azt valljuk, hogy ez a három terület folyamatosan kölcsönhatásban van egymással. Ha az egyik meggyengül, a másik kettő átmenetileg megtámaszt ugyan bennünket, de hosszú távon mindhárom erősítésére szükségünk van. Kollégáimmal együtt éppen ezért nagy szeretettel várunk mindenkit, akár csak egy-egy alkalomra, akár rendszeresen visszatérő résztvevőként is.
K.B.