Január 22-én kihirdették a „Szentendre – Kultúrpart 2019 kulturális és szabadidőközpont a Duna korzón” építészeti ötletpályázat eredményét.
Az eredményhirdetést a pályaművek kiállításának ünnepélyes megnyitója előzte meg, melynek házigazdája Lang András, a Kulturális és Civil Bizottság elnöke volt, s aki beszédében köszönetet mondott Szentendre korábbi kulturális vezetőinek a jelen munkában való részvételükért. Kiss Gabriella, főépítész, valamint Fülöp Zsolt, polgármester köszöntőjét követően a pályázat eredményét Turi Attila, Ybl-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Építőművészeti Tagozatának a vezetője hirdette ki.
Turi Attila beszédében hangsúlyozta, hogy az MMA Építőművészeti Tagozata nagy hangsúlyt fektet a fiatal építészek helyzetbe hozására. Jelen pályázat is a 40 év alatti építészeket szólította meg, bízva abban, hogy részvételük megtiszteltetést jelent, és egyben kiállítási, bemutatkozási lehetőséghez is jutnak. A bírálat elsődleges szempontja az volt, hogy a tervek szemlélete friss és előremutató legyen, vagyis a zsűri nem ragaszkodott a jelenlegi állapotok konzerválásához. Ugyanakkor úgy támogatták a progresszív elemeket, hogy a minden áron való újítani akarást elvetették. Turi Attila elmondta, a laikusok számára esetleg megütközést keltők, de akár megbotránkoztatók is lehetnek a kiállított pályaművek, ám erre reagálva feltette a kérdést: „De gondolkodni szabad, ugye?” Mert hogy éppen ez volt a tervpályázat célja: vizsgáljuk meg az ötleteket, beszélgessünk róla, majd lássuk meg, melyek azok, amelyek kiinduló alapjai lehetnek egy esetleges átépítés tényleges megvalósításának.
A pályázatra 37 pályamű érkezett, a Bírálóbizottság többszöri áttekintés, vita és elemzés után egyhangú szavazással döntött, és a díjazásra rendelkezésre álló teljes összes (bruttó 5 millió forint) teljes felhasználását javasolta a következők szerint:
Díjban részesültek bruttó 1.000.000,- forint díjazással:
4-os számú pályamű (Bagi Borbála, Csík Zsolt)
16-os számú pályamű (Kiss Johanna Eperke, Varga Zs. Panna, Sághegyi Éva, Kalocsai Dorottya)
33-a számú pályamű (Balázs Anna, Kulcsár Emese, Perjési Lilla)
Elismerésben részesültek bruttó 500.000,- forint díjazással:
2-es számú pályamű (Györgyi Ábel)
8-as számú pályamű (Kálna Dávid)
14-es számú pályamű (Czáka Zoltán, Järger Zsolt)
18-as számú pályamű (Bujdosó Dorottya, Mihály Mirtill, Treszkai Anett)
A beérkezett pályaművek 2020. január 29–ig megtekinthetők a Városháza nyitvatartási idejében, az épület első emeleti folyosóin.
Fotók: Révai Sára
A pályázati kiírás: