A Bükk-ös-vény a patak torkolatától, a Duna-korzótól indul és négy kilométer hosszan, leírások és fényképek segítségével ismerteti meg a kirándulókkal a patak történetét és élővilágát. Így nemcsak egy kellemes sétára ad lehetőséget, hanem közben érdekes információkat is megtudhatunk. A tanösvény létesítésének ötlete Dukay Igortól és társaitól származik. A természetvédelmi szakértő már komoly tapasztalattal rendelkezett, hiszen előtte szerte a Dunakanyarban több tanösvény kialakításánál és fenntartásánál is dolgozott. Szentendreiként pedig szívügyének tartotta a patak mentén egy információs ösvény kialakítását.
– Patakparti lakosként sűrűn jártunk oda kirándulni, a gyerekkoromat is meghatározta a Bükkös-patak, úgyhogy jól ismertem. Mivel korábban dolgoztam tanösvényeken, volt benne tapasztalatom, hogy hogyan induljunk el, egyáltalán hány állomás és milyen tematika legyen. 2004-ben kezdtük meg az irodalmi kutatásokat. Sok támogatást kaptunk hozzá Deim Pali bácsitól (Deim Pál festőművész, szerk.) és Máté Gyuritól (Máté György helytörténész, szerk.). – emlékszik a kezdetekre Dukay Igor. Hozzátette, hogy az anyagi lehetőségeik szűkösek voltak, ezért nagyrészt családi és baráti segítséggel oldották meg a feladatokat, illetve kaptak önkormányzati segítséget is.
A patakon már meglévő hidakat, a meglévő utakat, ösvényeket használták. A tematika kialakítása, fotók összegyűjtése, a szövegek megírása, tördelése, a fenyőoszlopok felállítása az állomásokon, és a különböző technikai műszaki feladatok nem kis munkával jártak. Arra törekedtek, hogy minden felhasználóbarát legyen, a táblákon jól érthető szöveg foglalja össze a kultúrtörténeti és természeti témákat. Végül 2006-ban a Víz Világnapján egy széles körben meghirdetett túravezetéssel avatták fel a tanösvényt, amin sokan részt vettek. Azóta pedig vitathatatlanul a város szerves része és egyik kedvenc kirándulóhelye a tanösvény. Könnyű túrának mondható, kisebb gyerekekkel is teljesíthető, a négy kilométer hosszú szakaszban alig van emelkedő. A patakon a meglévő hidakon lehet átkelni. A tanösvényt úgy tervezték, hogy bármikor megszakítható legyen, vagy bárhol be lehessen csatlakozni. Az utolsó állomás a Kékibányák bejárati útnál van, ahonnan busszal tíz perc alatt vissza lehet érni a városba.
Akik úgy érzik, hogy szívesen folytatnák még a túrát, azok mehetnek tovább akár a Kőhegy vagy az Annavölgy irányába. Én legutóbb a tanösvény végén a Dömör-kapu irányába indultam tovább, onnan pedig felfelé az Öreg-nyílás völgyön át Pilisszentlászlóig. Ez egy tizennégy kilométeres, kellemes túra volt, ajánlom mindenkinek egy kellemes tavaszi napra.
Gergály Judith
Fotók: Isza Ferenc
A Bükk-ös-vény állomásai:
- A PATAK VÉDELME
- A PIACTÉR ÉS VÁROSTÖRTÉNET
- A PATAKMALMOK
- A BÜKKÖS-VÖLGY ÁLLATVILÁGA
- NÉPSZOKÁSOK A PATAKMENTÉN, A PATAK NEVEI
- A FEHÉRVÍZ-FORRÁS
- IZBÉG PATAKMENTI ÉPÍTETT ÉRTÉKEI
- A VISEGRÁDI-HEGYSÉG ÉS A BÜKKÖS-PATAK
- A BÜKKÖS NÖVÉNYZETE