Ugrás a tartalomhoz

Több időpont az onkológián

Szentendre Egészségügyi Intézményei (SZEI) kibővítette az onkológiai rendelést: dr. Szentesi Anikó Judit immár hetente három napon fogadja a betegeket: azokat, akiknél most merült fel a daganatos érintettség lehetősége, és azokat, akik már nem állnak aktív onkológiai kezelés alatt, illetve gondozást igényelnek.

Mióta rendel Szentendrén?

2024. november 1-től hetente egy szakrendeléssel indultunk. Február-márciusban már éreztük, hogy nincs elég közeli szabad időpont, és ezen a területen nem szerencsés, ha a betegek két-három hetet várnak, míg szakorvos látja őket. Májustól így heti három napon rendelek a SZEI-ben, és ezt, amennyiben igény lesz rá a későbbiekben, tervezzük tovább bővíteni.

Hány embert lát el, és kik fordulhatnak Önhöz?

Csobánkától Visegrádig (összesen tizenhárom település) nagyjából százezer lakos tartozik intézményünkhöz. A többségük előjegyzésre jön, de természetesen, ha valaki például sürgősséggel behoz egy daganatra utaló ultrahang leletet, vagy daganatra utaló tünete van, például csomót tapint a mellében, vagy a labor súlyos kóros eltérést mutat, akkor szorítunk neki helyet a rendelési időben. Akinél most merült fel a rosszindulatú daganat lehetősége, annak előírjuk és megszervezzük a szükséges vizsgálatokat, hogy minél hamarabb diagnózishoz jussanak. Sok beteg érkezik Budapest több onkológiai intézményéből, akiknek már nem indokolt a fővárosba ingázni, el lehet látni a gondozásukat helyben is. Nekik a kontrollvizsgálatokat szervezzük meg, hogy amennyiben a betegség kiújult, minél hamarabb kiderüljön. 

Hány beteg fordul meg Önnél egy nap?

Jelenleg naponta tíz-tizenöt betegre van kapacitás, mert fontosnak tartom alaposan, mindenre kiterjedően felvenni az anamnézist, kikérdezni a tüneteket, megvizsgálni mindenkit. Nemcsak onkológiai szempontból, hanem minden egyéb betegségére vonatkozóan kikérdezem a pácienseket, hogy komplexen láthassuk a beteg eddigi kórelőzményét, kísérő betegségeit. 

Milyen korosztály fordul meg önnél a leggyakrabban?

A huszonévestől a közel százig mindenki. Sajnos az a tapasztalat, hogy egyre fiatalabbak lesznek érintettek, például az emlő, a vastagbél és a hasnyálmirigy-daganatokban. 

Mennyi idő alatt jutnak el a betegek a vizsgálatokra?

Ha felmerül daganat gyanúja, akkor a jogszabály szerint tizennégy nap alatt ki kell vizsgálni őket, legalábbis a képalkotó vizsgálatok meg kell történjenek. Ez úgy működik, hogy meghatározzuk, az adott betegség esetén milyen vizsgálatra van szüksége a betegnek. Megírjuk a sürgős beutalókat, és a páciensek pontos instrukciókat kapnak, hogy melyik vizsgálatra hol és mikor kerülhet sor. Amennyiben intézményünkben is elvégezhető egy adott vizsgálat, a társszakmák segítségét kérjük a páciensek sürgős szakvizsgálatában. A területünkhöz tartozó betegek nagyrészt a Szent Margit Kórház Onkológiai Osztályához tartoznak, akikkel jó kapcsolatot ápolunk. Sokkal hamarabb és kevesebb stresszel készülnek el a megfelelő vizsgálatok, mintha az ember egyedül próbálna eligazodni. Az a tapasztalat, hogy sokan nem tudják, merre induljanak el ebben az útvesztőben, vagy magánrendelésre mennek, bízva a gyorsabb kivizsgálás reményében, vagy nem mindig a megfelelő vizsgálatokra kerül sor. 

Önt személy szerint mi vezette az onkológusi pályára?

Frissen végzett orvosként a Szent Margit Kórház Gasztroenterológiáján kezdtem dolgozni. Ott láttam, milyen sok a daganatos beteg, így amikor a gyermekeim születése után visszatértem a pályára, elindultam ebbe az irányba. Az onkológiát a Honvédkórházban tanultam, máig köszönettel és hálával gondolok ottani mentoraimra, akikkel jelenleg is tartom a kapcsolatot. A belgyógyászati alapképzés nagyon nagy hasznomra van, segít észrevenni az akut és sürgős eseteket, segít a tünetek rendszerezésében. 

Lelkileg azért nem lehet könnyű…

Nagyon nehéz, igen, főleg aktív osztályon dolgozni, nap mint nap elveszíteni pácienseket. És nemcsak a veszteség nehéz, hanem az a sok félelem és feszültség, ami ránehezedik az érintettekre. Figyelmesnek kell lenni, megérezni a beteg rezdüléseit, mert azok nagyon sokat elárulnak. Minden panaszt meghallgatok, és sok mindenre rákérdezek, aminek látszólag semmi köze a problémájához. Vannak olyan kérdések, amelyeket minden alkalommal felteszek, például, hogy van-e mellkasi fájdalom, nehézlégzés, rendben van-e a széklet, vizelet, volt-e láza, mikor járt utoljára szűrővizsgálatokon. Nem a daganatos betegséget kell kezeljük, hanem a beteget!

H.N.

További cikkeink a témában