Ugrás a tartalomhoz

Szentendre legnagyobb harangja volt

Száz évvel ezelőtt, 2025 májusában a plébániatemplom 1657 kilogramm súlyú új harangját dr. Csernoch János esztergomi hercegprímás a Magyarok Nagyasszonya tiszteletére szentelte fel.

Emelkedett hangulatban várta 1925. május 24-én reggel a fellobogózott Szentendre katolikus népe a nagy eseményt: a harangszentelést. A lakosok ünneplőben, a kisleányok fehér öltözetben, a rendőrök és a tűzoltók díszegyenruhában, a lovas bandérium tagjai magyar viseletben lepték el a Fő utcát. A város vezetői dr. Starzsinszky László polgármesterrel az élen az állomáson fogadták a két személykocsiból álló különvonatot. Az érsek egy felvirágozott hintóba szállt be, és a városházára hajtatott. A kíséretében érkezett politikusok, a megyei főispán, az alispán, az egyházi személyiségek, a fővárosi társadalmi élet néhány kiválósága és kormánypárti képviselők csoportja harminc feldíszített lovaskocsival követték.

Vasárnap volt, délelőtt 9 órakor kezdődött az egyházi szertartás, amit a Törekvés dalárda énekese és a város zenekara kísért. Az I. világháborúban „feláldozott” négy kisebb harang helyett Kada Mihály plébános kezdeményezésére – aki három hónappal korábban hunyt el – a hívek adományaiból öntette a város ezt a nagy harangot Walter Ferenc budapesti műhelyében. Felszentelésekor az ország főpapja prédikációjában a következőket mondta: „Nem fogom megengedni, hogy a felekezetek között az esetleg itt-ott fellobbanó békétlenség csóvái erőre kapjanak. Az egyházak tagjai teljesítsék kötelességüket a templomban és a társadalmi életben, kéz-kezet összefogva munkálkodjanak a haza érdekében. Én továbbra is a vallási béke szellemében akarok tevékenykedni.”

A mise után a plébániatemplom udvarán ötszáz gyermeket bérmált meg Csernoch János, és megáldotta a Mária Kongregáció új tagjait. A nemrég átépített városházán a díszteremben száznegyven terítékes ebéd várta a vendégeket. Felszólalt többek között Preszly Elemér főispán, Almásy László, az Egységes Párt alelnöke és Német László szentendrei plébános. Az érsek ünnepélyesen fogadta a helyi egyházak és testületek küldöttségeit, majd meglátogatta rezidenciáján dr. Zubkovics György budai görögkeleti szerb püspököt, akivel korábbról ismerték már egymást, 1912-ben a Schönbrunnban egy napon tették le esküjüket a király előtt. 

A vendégek késő délután a Katolikus Legényegyletben leleplezték az 1919-ben mártírhalált halt káplán, dr. Kucsera Ferenc arcképét és a világháborúban elesett egyleti tagok emléktábláját. A nap eseményeiről több fővárosi újság is hírt adott. 

A Magyarok Nagyasszonya harangot egy másikkal együtt 1944-ben háborús célokra rekvirálták.

 

Ürmös Lóránt

 

A képen Csernoch János hercegprímás Szentendrén felszenteli az új harangot.

További cikkeink a témában