A rendkívül érdekes színház-, zene- és várostörténeti előadássorozatot Borbély-Tardy Anna, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója nyitotta meg, a konferencia szekcióit Szilágyi Zsófia Júlia irodalomtörténész és Fábián Laura történész, a kiállítás kurátora vezette. Az előadások az egykori operajátszás kulisszatitkaiba, Stéger Ferenc egyedülálló operaénekesi karrierjének állomásaiba vezették be a hallgatóságot. Hallottunk többek között első sikereinek otthonáról, horvátországi fellépéseiről, ahol nemzeti hősként tisztelik a mai napig Franjo Stazićot, ahogy pályájának kezdetén nevezték. A szentendrei származású tenor a korabeli Nemzeti Színház egyik kiemelkedő művésze volt. Hazai és nemzetközi karrierje során több mint hatvan szerepet énekelt, köztük a legismertebb operákban, mint a Hunyadi László és a Bánk bán.
Az előadások szünetében beszélgettünk Mann Jolánnal, aki az ELTE Bölcsésztudományi karának adjunktusa és Zdenka Weber zágrábi művészettörténésszel, aki az esemény külföldi előadója volt.
– Ahogy a horvátok nevezték Franjo Stazić 1843-ban érkezett Horvátországba, patikussegédként kezdte Belovárban. Egy orgonista fedezte fel, aki elvitte Zágrábba és bemutatta a kor legnagyobb zeneszerzőjének, Vatroslav Lisinskinek. Tenor szerepet kapott az első operájában, amit 1846-ban mutattak be. Elég hamar nagy népszerűségre tett szert. – tudtuk meg.
Stéger Ferenc később Bécsben és Budapesten is fellépett. Sikeres európai énekesi pályája volt, az ő korában nagy sztár volt. Szentendrére vonult vissza.
Stéger Ferenc és az opera világa címmel idén ősszel nyílt kiállítás a Ferenczy Múzeum Szentendre termében. Barátsága Erkel Ferenccel, a magyar zene meghatározó alakjával kiemelt szerepet kapott az életútját bemutató tárlatban.
Képek és szöveg: Gergály Judith