Idén a tavalyinál másfél hónappal korábban, április 23-án kezdődik az országos szúnyoggyérítési program. A vérszívók ellen a tenyészőhelyeken lépnek fel egy környezetbarát, úgynevezett biológiai eljárással.
A biológiai eljárás során olyan készítményt juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyeire, amelyben egy baktérium által előállított fehérje van. Ez a fehérje teljesen ártalmatlan az emberekre, állatokra és növényekre, kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el. Ezt a folyadékot a nagyobb kiterjedésű vízfelületeken, például a Velencei tónál, vagy a Tisza-tónál repülővel, a kisebb vízfelületeknél pedig nagynyomású permetezővel juttatják ki. Hétfőtől földi és légi úton egyszerre zajlik majd a biológiai lárvagyérítés, összesen 6300 hektárnyi vízfelületet érintve.
Április 23-án a Duna mosonmagyaróvári részénél, 24-én a győri és soproni térségben, valamint Békés, Csongrád és Bács-Kiskun megye vízfelületein juttatják ki a készítményt. Április 25-én az Ipolynál, 25-én a Tisza-tavon, 26-án a Dunakanyarban, a Csepel-szigeten és a Velencei tónál, 28-án pedig a Duna és környékbeli vízfelületek mohácsi részénél lépnek fel az éppen kifejlődő szúnyoglárvák ellen.
A központi szúnyoggyérítési programot a katasztrófavédelem irányítja, a szúnyoggyérítés aktuális heti ütemterve folyamatosan elérhető lesz a katasztrófavédelem honlapján.
Az önkormányzatok a központi program mellett saját költségvetésük terhére önállóan is végezhetnek szúnyoggyérítést.