Ugrás a tartalomhoz

Kiállítótér és szellemi menedék

A fél évszázados múlttal rendelkező Vajda Lajos Stúdiónak január 17. óta új elnöksége van. Mákó Rozi zeneszerző, zenei előadóművész, Bereznai Tamás médiaművész, Deim Balázs fotográfus, Fodor Balázs kurátor, közművelődési szakember, Hugyecsek Balázs restaurátor, képzőművész vették át a stafétát. Céljuk, hogy mindaz, amit a pinceműhely számukra a mai napig is jelent, fennmaradhasson és tovább fejlődhessen. 

A legendás és több, mint ötvenéves múltra visszatekintő Vajda Lajos Stúdió Pinceműhely jelenleg ötvenkét művészt számlál – a teljesség igénye nélkül – olyan kiváló művészekkel, mint ef Zámbó István, Aknay János, feLugossy László, Bereznai Péter, Krizbai Sándor, Bukta Imre, Dr. Máriás, Nagy Barbara, Vincze Ottó, Margit Szabolcs vagy Pacsika Rudolf. Az új elnökségi tagok tisztában vannak azzal, hogy a pinceműhely mára egyet jelent a szentendrei progresszív művészettel, de egyúttal a kultúraközvetítés egyedi médiumaként is nélkülözhetetlen. Fontosnak tartják, hogy egyre polarizáltabb világunkba visszatérhessen a párbeszéd, ami véleményük szerint elképzelhetetlen a közvetlen emberi kapcsolatok alkotta mikroközösségek nélkül, mint amilyen a Vajda Lajos Stúdió is.

Építs és rombolj 

A stúdió elnöke, Hugyecsek Balázs a szentendrei művészek új generációjának képviselője. Pályája elején festészettel és szobrászattal foglalkozott, később áttért a média alapú művek készítésére. Az április 19-én megnyílt egyéni kiállítása négy héten át volt látható. Mondhatjuk, hogy „bombasiker” lett, szó szerint, hiszen egy majd egytonnás bomba volt a tárlat fő attrakciója. 

– Az utóbbi időben sok filmet készítettem budapesti börtönökben, cellákban, ahol kommunista és nyilas bűnösöket, vagy éppen áldozatokat őriztek – mondta el lapunknak Hugyecsek Balázs. – A mozgóképek dokumentumfilmmé értek össze, és a beleszőtt történetek által váltak ismét negatív kisugárzású „élő” terekké. Az öt helyszín: a Hadik laktanya, az Andrássy út 62, vagy éppen a Belgrád rakpart iszonyú terei és súlyos történetei egybeolvadva erőteljesen beépültek a művészetembe. Emiatt az utóbbi években már nemcsak a természet és az ember kapcsolatával, hanem az emberek közti kapcsolattal is elkezdtem foglalkozni. Ennek a gondolatmenetnek a mentén készült a bomba installációm is, amit szentendrei bontott téglából falaztam fel. A haditechnika és az építőipar közti gazdasági értelemben vett gondolkodás egy ördögi kör: a hadipari termékek tervezése, készítése, tárolása, felhasználása és a lerombolt területek újraépítése mind a gazdasági fejlődést erősíti, miközben a föld erőforrásait éljük fel. A Müller Rolf történésszel közösen készített filmek negatív tereit bevittem a Vajda Lajos Stúdió pozitív terébe, azzal a szándékkal, hogy a kettő kioldja egymást, ezért lett a kiállítás címe: Építs és rombolj, ugyanis a kiállítás végén közösen – gyerekek és felnőttek – ledöntöttük a bombát, célba véve a művészet erejével a békét.

Hugyecsek Balázs a Vajda Lajos Stúdió elnöke. Fotó: Trenka Attila

A jelenlegi kiállítás kevésbé súlyos tematikájú. Hecker Péter tárlata május 24-én nyílt meg Nagy motívumok címmel. A kiállított alkotások sok humorral, egy kicsit pszichedelikus világot tárnak elénk. Ősztől is izgalmas programokra lehet számítani, például a Vajda Lajos Stúdió tagjait egy csoportos tárlatra szeretnék invitálni, a Magyar Képzőművészeti Egyetem egyik osztálya is ki fog állítani tanáruk, Nagy Barbara kurátori munkája mellett, a Vajda Lajos Stúdió egyes tagjainak reakcióival.  

– Nagy öröm számomra, hogy egy baráti kör veszi körül a stúdiót, a kiállításokra való felkészülés során többen önzetlenül segítik a munkát, összeáll egy művészeti kaláka, ami egyfajta hála és tisztelet a múlt iránt – mesélte a stúdió új elnöke. – Igyekszünk bevonni az iskolákat is, közösségi szolgálat keretében várjuk a diákokat, hogy hétvégéken vigyázzanak a kiállításokra, legyenek azoknak akár tevékeny résztvevői is. Szívesen fogadjuk a szentendrei általános iskolák osztályait, hogy tanáraikkal együtt tanuljanak, és művészeti foglalkozást vezessenek az éppen aktuális kiállításban.

 

Szöveg: Gergály Judith

Címlapkép: Deim Balázs

 

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON című bejegyzéshez

ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON

𝐴𝑧 𝑒𝑠𝑒𝑚𝑒́𝑛𝑦𝑡 𝑣𝑒́𝑔𝑢̈𝑙 𝑎 𝑃𝐴𝑇𝐴𝐾 𝑃𝐴𝑅𝑇𝐼 𝑃𝐿𝐴𝐶𝐶𝑂𝑁 (𝐵𝑢̈𝑘𝑘𝑜̈𝑠 𝑝𝑎𝑟𝑡 40.) szeptember 29-𝑒́𝑛 𝑣𝑎𝑠𝑎́𝑟𝑛𝑎𝑝 10 𝑜́𝑟𝑎́𝑡𝑜́𝑙 𝑡𝑎𝑟𝑡𝑗á𝑘 meg 𝑘𝑖𝑠𝑒𝑏𝑏 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑣𝑎́𝑙𝑡𝑜𝑧𝑎́𝑠𝑠𝑎𝑙.