Ugrás a tartalomhoz

Gasztrobár művészettel fűszerezve az egykori Műhely Galériában

A Szentendrei Lakástárlat ReStart – Ugyanaz másképp című kiállításával augusztus 30-án nyitott meg a Fő téren a Karnevál Kávéház és Gasztrobárban, a volt Műhely Galériában. A tárlaton válogatást láthatunk szentendrei kortárs művészek munkáiból. Az épület sorsa az ikonikus művészeti galéria és grafikai műhely múltja ellenére az utóbbi időben meglehetősen hányattatott volt. Mostantól azonban remélhetőleg újra megtelik élettel és sok-sok művészettel.

A kiállítás megnyitójára és a galéria újjáélesztésére nem is lehetett volna jobb időpontot választani, mint a Szentendre Éjjel-Nappal Nyitva fesztivál első napját: forró nyári este, pezsgés, a hangulatról a Barakoo afrikai dobkör gondoskodott. Mialatt a Fő tér épületei a szivárvány minden színét öltötték magukra, a 20-as szám alatti épületben is színes társaság gyűlt össze. Az egykori Műhely Galéria tündöklését és bukását augusztusi lapszámunkban már felelevenítettük, ahogy arról is szó esett, hogy az épület néhány hónapja egy modern gasztrobárként nyitott újra, ami komoly indulatokat váltott ki Szentendrén. Sokan nem értettek egyet a funkcióváltással, mivel a Műhely Galéria mindig is a város kulturális identitásának elválaszthatatlan része volt. Lapunkban megjelent olvasói levelében Erdész László galéria tulajdonos így fogalmazott: Ez az az intézmény, amely a nyolcvanas években a helyi művészek kezdeményezésére jött létre, és hosszú ideig pezsdítően hatott a város kulturális és művészeti életére. Kiderült, hogy mindezzel az épület új bérlői is egyetértenek, s kicsit újra gondolva az eredeti terveket, az épület földszintjén és emeletén is helyet kapott a kultúra. A Lakástárlat Galériát kérték fel a kiállítás megszervezésére, akik idén, augusztus 20-án a szentendrei önkormányzattól Pro Urbe díjat vehettek át.

efZámbó István ajánlott minket, mert sok szentendrei kortárs művésszel vagyunk kapcsolatban – nyilatkozta lapunknak Balogh Zsuzsa kuratóriumi tag. A ReStart – Ugyanaz másképp kiállítással az volt a célunk, hogy láthatóak legyenek a ma Szentendrén élő és alkotó kortárs művészek munkái. Próbáltunk átfogó képet adni mind a fiatal, mind a tapasztaltabb művészek munkáiból, a különböző képzőművészeti ágakat bemutatva. 

A Szentendrei Lakástárlatot tizenkét évvel ezelőtt Musza Györgyi kezdeményezésére többek között azért hozták létre, hogy „megtalálják” a Szentendrén alkotó művészeket. Civil házakba, lakásokba szerveznek tárlatokat, ahol nem a galériák halk csendjében találkozunk a képekkel, hanem inkább azt látjuk, hogyan öltözteti fel otthonunkat a művészet. 

A Szentendrei Lakástárlat munkatársai: Musza Györgyi, Sulyok Györgyi, Balogh Zsuzsa

– Élő kortárs művészek nagyon kevesen állítanak ki Szentendrén, annak ellenére, hogy a „festők városa” vagyunk – mondta el Sulyok Györgyi kuratóriumi tag.– A ReStart tárlaton a látogatók személyesen találkozhatnak, beszélgethetnek a kiállító művészekkel, akik időnként tárlatvezetést is tartanak, de számos izgalmas és tematikus programmal is készülünk egészen november közepéig. 

A kiállító képzőművészek: efZámbó István, Farkas Zsófia, feLugossy László, Gulyás Andrea, Hugyecsek Balázs, Krizbo, Martin Henrik, Tóth Eszter, Tzortzoglou Georgiosz, Vincze Ottó. Velük is beszélgettünk arról, hogy milyen érzésekkel hozták el műveiket a régi-új galériába. Vincze Ottó képzőművész élénken emlékszik a hely múltjára, hiszen 1988-tól dolgozott a grafikai műhelyben.

– A nyolcvanas-kilencvenes évek egy pezsgő, szellemi időszak volt. Amikor beléptem a galériába, rögtön olyan információkkal találkoztam, hogy például mit érdemes elolvasni az ÉS-ben, milyen koncerteket, kiállításokat érdemes megnézni. Napi szinten lehetett itt találkozni efZámbóval, Krasznahorkai Lászlóval, vagy éppen feLugossyval, a szentendrei művészélet ikonikus alakjaival. Voltak Cseh Tamás vagy éppen Bizottság koncertek. A helyszín múltjától nehezen tudtam eleinte elvonatkoztatni, de a Lakástárlat meggyőzött, hogy ennek a kiállításnak helye van, és végül csatlakoztam hozzá – mondta el lapunknak a képzőművész, aki egy installációval és öt kisebb vászonképpel készült a tárlatra.

Hugyecsek Balázs is régóta mozog a szentendrei művészkörökben. Rizmayer Péterrel karöltve készítettek olyan performanszokat, amiket efZámbó István, feLugossy László és Szirtes János is nagyra értékeltek.

– Vegyes alkotásokkal készültem erre a tárlatra – mondta el lapunknak Hugyecsek Balázs. Az egyik például az Önarckép veled, ami egy tükörkép, s megalkotásában az inspirált, hogy míg régen csak a művészek kiváltsága volt az önarckép készítés, majd a fényképezőgépek vették át az uralmat, jelenleg pedig a mobiltelefonok, szelfik és a filterek világában élünk, egy érdekesen torz valóságban. Önarckép, ami nem csak rólam szól, hanem arról is szól, aki nézi. Erre a műre nem tekintek képként, mert térben működik igazán. Van itt egy 2009-es művem is, amit még nem állítottam ki Növényi motívumokból építkezik, és a régi „drótos tótok” munkáira utal. Végül még egy 2012-es installációmmal veszek részt a kiállításon. 

Farkas Zsófia fiatal szobrászművész is szívesen beszélt az alkotásairól. Ő készítette a Szántó Piroska emlékszobrot, ami Szentendrén a Dunakanyar körút és a Hold utca találkozásánál látható. – A Lakástárlat Galériával a kezdetek óta együtt dolgozom. Két régebben készült alumínium szobrot állítottam ki, egy harminc darabos sorozatból. Ezek kicsit játékos, kicsit antropomorf lények, absztrakt formák, a groteszkség csak társult hozzájuk. Papíron tervezek meg mindent, hosszasan, acéldrótból készítek vázat, viaszból alakítom ki a szobrot, az kerül a fémöntőhöz, utána visszakapom, akkor még dolgozok rajta. Ez egy összetett technika, sok lehetőség van benne. Szeretem az anyag hideg fényét, könnyű megmunkálni, színezhető is – avat be az alkotás titkaiba a művész.

A ReStart tárlat november közepéig látható, a kiállított művek helyben és a Lakástárlat Galéria webshopjában is megvásárolhatók.

 

Gergály Judith

Fotók: Trenka Attila

 

A kiállításhoz kapcsolódó további programok

 

Sanctum

Időpont: 2024. október 18. 18 órától

Összművészeti szalonest a Szentendrei Régi Művésztelep szervezésében. Juhász Anna irodalmár beszélget Balogh István Vilmos és Tzortzoglou Georgiosz képzőművészekkel, valamint Petőcz András íróval.

 

Önismeret a zacskó alatt

Időpont: 2024. október 22. kedd 19 óra

Tárlatvezetésre és azt követő beszélgetésre várják az érdeklődőket efZámbó István, feLugossy László, Tóth Eszter és Vincze Ottó kiállított alkotásairól. A legendás Vajda Lajos Stúdió képzőművészeinek festményeik mellett kapcsolódásaikba és munkásságukba is betekintést nyerhet az érdeklődő. A program címe azonos feLugossy László Önismeret a zacskó alatt című festményének címével, ami a kiállítás egyik ikonikus alkotása.

A tárlatvezetést Vincze Ottó Munkácsy-díjas képzőművész, a Vajda Lajos Stúdió korábbi elnöke tartja.


Finisszázs és kávékóstoló a művészekkel

Időpont: 2024. november 10. vasárnap 10 óra

A ReStart kiállítás záró eseményén lehetőség nyílik kötetlen beszélgetésre a kiállító művészekkel. A vasárnap délelőtti laza programon a hely kiváló Bányai kávékülönlegességét is megkóstolhatja a közönség.

 

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON című bejegyzéshez

ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON

𝐴𝑧 𝑒𝑠𝑒𝑚𝑒́𝑛𝑦𝑡 𝑣𝑒́𝑔𝑢̈𝑙 𝑎 𝑃𝐴𝑇𝐴𝐾 𝑃𝐴𝑅𝑇𝐼 𝑃𝐿𝐴𝐶𝐶𝑂𝑁 (𝐵𝑢̈𝑘𝑘𝑜̈𝑠 𝑝𝑎𝑟𝑡 40.) szeptember 29-𝑒́𝑛 𝑣𝑎𝑠𝑎́𝑟𝑛𝑎𝑝 10 𝑜́𝑟𝑎́𝑡𝑜́𝑙 𝑡𝑎𝑟𝑡𝑗á𝑘 meg 𝑘𝑖𝑠𝑒𝑏𝑏 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑣𝑎́𝑙𝑡𝑜𝑧𝑎́𝑠𝑠𝑎𝑙.