Ugrás a tartalomhoz

Barcsay-díjátadás születésnapi köszöntéssel

Január 24-én adták át a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány kuratóriuma által megítélt Barcsay-díjakat a már diplomával rendelkező, 35 év alatti festőművészeknek a Városházán. A díjátadó számokban: 120 éve született Barcsay Jenő, ez a 30. díjátadás (1989-ben volt az első), valamint a 76. és 77. díjat osztották ki. Néhány éve hagyomány, hogy a Barcsay Jenő Általános Iskola diákjai adnak műsort az eseményen, idén is színvonalas előadást láthattunk tőlük. A rendezvényen köszöntötték Balogh László festőművészt is, aki nemrégiben ünnepelte a 90. születésnapját.

Barcsay életműve

Köszöntőjében Lang András, a Kulturális, Oktatási és Civil Bizottság elnöke elmondta, hogy szinte szíven ütötte, hogy a Barcsay-örökösök milyen magányosan harcolnak Barcsay emlékének és életművének megőrzéséért, ezért a városvezetés kötelességének érzi, hogy segítsen ebben a munkában. Mint mondta, Barcsay életműve olyan kincs a magyar művészeti életben, aminek megőrzését pártállástól függetlenül támogatni kell.

A Barcsay-díjasokat dr. Feledy Balázs, a Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány új elnöke méltatta, de előtte köszönetet mondott a polgármesternek és Lang Andrásnak, hogy a Városháza befogadta a rendezvényt, az alapítvány kuratóriumi tagjainak és mindenkinek, aki segíti a Barcsay-örökösök, vagyis a Kónya házaspár áldozatos munkáját.

Röviden felelevenítette Barcsay munkásságát, életének egyes eseményeit, elsősorban a Szentendréhez fűződő kapcsolatát. A főiskola elvégzése után öt évvel jött városunkba, s itt valami varázsütés érte, mert utána élete végéig kötődött a városhoz. Életrajzának három fundamentuma: az alkotói életút, a tanár és az író – legjelentősebb, legismertebb műve az Művészeti Anatómia. Barcsay nemcsak festő volt, rajzban és grafikában is alkotott, illetve élete második szakaszában mozaikokat készített. Az egyik legszebb alkotása a könyvtárban van, két nagyméretű műve pedig az Újpesti Fürdőből nemrégiben került át a Csillaghegyi Strandfürdőbe, Kónya Ferencnek köszönhetően, aki oroszlánként harcolt a mozaikok megmentéséért, szakszerű áthelyezésükért.

Barcsay többször beszélt arról, hogy nem akar semmilyen irányzathoz tartozni, mert az megköti, és szerinte az élet minden területén csak szabadságban lehet élni. A festőnek nem diktálhat más, csak az ösztöne. Feledy Balázs szerint ezek a mondatai ma is megállják a helyüket. Végül megemlítette, hogy a vándorkiállítást – Barcsay és három kedves tanítványa, Deim Pál, Balogh László és Konok Tamás szitanyomatait – 2012 óta mutatják be Kárpát-medence területén, Kónya Ferenc szervezésében. Legutóbb Prágában és Pozsonyban volt, most Pesterzsébeten lesz látható, majd innen Zágrábba viszik.

Díjátadás

A Barcsay Jenő Képzőművészeti Alapítvány kétféle díjat oszt ki: az egyetemi hallgatók Barcsay-jutalmat kapnak, a diploma megszerzése után pedig a fiatal művészek – 35 éves korig – részesülhetnek a Barcsay-díjban, melyre pályázni kell. Idén is sok színvonalas pályaművet értékelt az alapítvány kuratóriuma, melynek tagjai Aknay János Kossuth-díjas, Bereznai Péter Munkácsy-díjas, Baksai József Munkácsy-díjas festőművészek, valamint Feledi Balázs művészettörténész, művészeti író, a munkában részt vett még Kéri Ádám korábbi tag is.

Az idei Barcsay-díjakat Szilágyi Péter és Végvári Gergely festőművészek vehették át.

Szilágyi Péter Békéscsabán született. A Képzőművészeti Egyetemen 2019-ben diplomázott festő szakon, jelenleg képzőművész  tanár szakon tanul az egyetemen. Érdekesség, hogy tavaly ő nyerte el a Barcsay-jutalmat. Különlegesek a kompozíciói, képein hétköznapi abszurditások láthatók.

Végvári Gergely Budapesten született. Ő is festő szakon végzett, és jelenleg ő is képzőművész tanár szakon tanul. Figurális festő, és az ő felfogásától sincs távol az abszurditás.

A díjazottak műveinek bemutatására kétévente rendeznek kamarakiállítást a MANK Galériában (Bogdányi u. 51.), a mostani díjazottak alkotásait jövőre tekinthetjük a jövő évi győztesekével együtt.

Meglepetés-program

A díjazottak – többek között – bort is kaptak ajándékképpen, amit a rendezvényt követő fogadáson felszolgált borral együtt C. Tóth János ajánlott fel. Annak apropóján, hogy Balogh László születésnapja szinte egybeesik Barcsay születésnapjával (két nap, illetve 30 év a különbség), felköszöntötték a helyi festőművészek doyenjét, akinek a jubileumi kiállítása január 28-ig tekinthető meg a főtéri ÚjMűhely Galériában. C. Tóth János, korábbi PMKK igazgató elmondta, hogy negyven éve került Szentendrére, és rögtön három művésszel ismerkedett meg: Barcsay Jenővel, Balogh Lászlóval és Aknay Jánossal. Balogh a mindenki által jól ismert szókimondásával mondott véleményt az akkori állapotokról, ami nagyon megragadta őt. Talán sokan nem tudják, hogy a festőművész Béri Balogh Ádám leszármazottja, aki Rákóczi brigadérosaként 1708-ban vitte győzelemre a kuruc seregeket a császári csapatok ellen a kölesdi dombok között. Ennek emlékére Kölesd közelében készült borokkal ajándékozta meg Balogh Lászlót, és kívánta, hogy 100. születésnapján is köszönthesse ilyen egészségben.

 

További cikkeink a témában