Ugrás a tartalomhoz

Art Capital 2018

Ezen a nyáron Szentendre újra a kortárs művészet központjává válik. Gulyás Gáborral, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatójával az idei fesztiválról beszélgetünk.

Immár harmadik alkalommal rendezik meg az Art Capital Képzőművészeti Fesztivált Szent-endrén. Mi az, ami már „hagyomány”, s milyen újdonságok lesznek?
Ez egy fiatal rendezvény, amely bár látványosan növekszik, még nem rendelkezik olyan nagy és szerteágazó gyökérzettel, mint a két-három évtizeddel ezelőtt indult fesztiválok. De – a növényhasonlatnál maradva – a talaj nálunk fantasztikusan jó, s nincs hasonló projekt a régióban, amely beárnyékolhatná az Art Capitalt. Szépen fejlődünk. Tavaly több kiállításunk volt s nagyobb közönséget is vonzottunk, mint az előtte lévő évben. Idén a tavalyinál is több tárlatunk lesz, s megalapozottan remélhetjük: a látogatószámot is tudjuk növelni. Az alapokat illetően nincs változás, hiszen azok továbbra is a tematikusan egymáshoz kapcsolódó kortárs művészeti kiállítások. A téma viszont most is új: a kert ideája. Az Édenkert nyomában cím jelzi, hogy a megközelítésünk nem annyira praktikus, mint inkább metafizikai és esztétikai. Nem könnyed kikapcsolódást kínálunk, hanem tartalmas, egzisztenciálisan fontos művészeti élményeket. Olyasmit, amit túl sok helyen nem talál meg a látogató – Szentendre a kivételek közé tartozik. Június 9-24. között lesznek a programok, a kiállítások pedig jórészt egész nyáron nyitva tartanak majd.

Ha csak egy vagy két kiállítást lehetne ajánlani, mit emelne ki?
Ez nehéz kérdés, hiszen az Art Capital egyik sajátossága éppen a sok, egymáshoz kapcsolódó tárlat. Ezúttal nincs „főkiállítás”, így bármiféle kiemelés szubjektív alapú. Nekem a nemzetközi projektek közül különösen fontos a dél-afrikai Mohau Modisakeng Passzázs című kiállítása a Szentendrei Képtárban. Ennek az előző verziója a Velencei Biennálén volt látható – ha jól belegondolok, azóta sem találkoztam jobb kortárs művel. Büszke vagyok rá, hogy kiállíthatjuk Magyarországon, s annak is örülök, hogy emiatt ideutazik a művész. A hazai alkotók tárlatai közül számomra különösen izgalmasnak ígérkezik Baksai József és Nagy Barbara közös kiállítása a Vajda Múzeumban. Elementáris és fontos projektre számítok, ami egyrészt aktuális lesz, másrészt olyan erősen kötődik majd ehhez a városhoz, hogy nem túlzás kijelenteni: sehol máshol nem jöhetne létre, csak Szentendrén. De nagyon igazságtalan dolog mindössze két kiállítást kiemelni a húsznál is több közül…

A prioritás természetesen a képzőművészeté, de lesznek-e az eddigiekhez hasonlóan társművészeti rendezvények is?
Természetesen. Ezúttal is bemutatunk egy jelentős írót – képzőművészként. Tavaly Tolnai Ottó rajzait csodálhattuk meg, idén Nádas Péter szentendrei fotóiból rendezünk szabadtéri kiállítást. Ami az írókat illeti: jön hozzánk (többek között) Závada Péter,
Grecsó Krisztián, Karafiáth Orsolya, Kemény István, Kemény Zsófi és Nádasdy Ádám is, zenélni fog Dés András, Hrutka Róbert, de
fellép a London’s Global University Jazz együttese és a Tudósok is, lesz két tudományos konferenciánk, a gyerekeknek múzeumpedagógiai tábor. Ám ami idén még ezeknél is izgalmasabbnak ígérkezik, az a filmes programunk. Június második hétvégéjén
például egy hatalmas ledfalat állítunk fel egy hajón, a Dunán, amit a partról nézhet a
közönség. Jobbnál jobb filmeket – természetesen ingyen. Persze idén is lesznek különleges tárlatvezetések és színházi előadások (az Art Capital egyik állandó közreműködője, a táncos Gergye Krisztián például a Modisakeng-kiállításhoz készített egy új koreográfiát). Izgalmas időszak lesz.

Úgy hírlik, a múzeumok falain kívül is sok program lesz…
Igen, sőt kiállítások is. A posta előtti Bizottság-ligetben ezúttal is lesz három public art munka. Olyan kitűnő művészek köztéri projektjeivel találkozhat ott a látogató, mint Csurka Eszter, Nagy Barbara és Tóth Eszter. A térségünk egyik legizgalmasabb grafitiművésze, Slow ezúttal Szentendrén fog alkotni – a Képtár mögött. Személy szerint nekem különösen fontos a június 24-i alkalmi, pop up kiállítás, amely szándékunk szerint egyfajta tiszteletadás lesz az éppen ötven évvel ezelőtt indult Szentendrei Szabadtéri Tárlat hagyománya és szellemisége előtt. Abban bízom, hogy ezen a napon sok képzőművész nemcsak a munkáival lesz jelen, hanem személyesen is eljön Szentendrére. Egyébként is: Magyarországon és az államhatárokon átívelő régióban mindazok számára, akik szeretik a kortárs képzőművészetet, Szentendre megkerülhetetlen hely. Ide mindenkinek el kell jönni – legalább egyszer egy évben. Az Art Capital erre remek alkalom.

Rappai Zsuzsa

Art Capital programok: http://www.artcapital.hu/

Facebook: https://www.facebook.com/artcapital2018/

További cikkeink a témában

Kiemelt kép a ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON című bejegyzéshez

ZÖLD-KÉK PIKNIK – A PATAK PARTI PLACCON

𝐴𝑧 𝑒𝑠𝑒𝑚𝑒́𝑛𝑦𝑡 𝑣𝑒́𝑔𝑢̈𝑙 𝑎 𝑃𝐴𝑇𝐴𝐾 𝑃𝐴𝑅𝑇𝐼 𝑃𝐿𝐴𝐶𝐶𝑂𝑁 (𝐵𝑢̈𝑘𝑘𝑜̈𝑠 𝑝𝑎𝑟𝑡 40.) szeptember 29-𝑒́𝑛 𝑣𝑎𝑠𝑎́𝑟𝑛𝑎𝑝 10 𝑜́𝑟𝑎́𝑡𝑜́𝑙 𝑡𝑎𝑟𝑡𝑗á𝑘 meg 𝑘𝑖𝑠𝑒𝑏𝑏 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑣𝑎́𝑙𝑡𝑜𝑧𝑎́𝑠𝑠𝑎𝑙.